| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny

Dokumenty wysłane przez internet mogą wywoływać takie same skutki prawne jak dokumenty sporządzone w zwykłej formie pisemnej, opatrzone własnoręcznym podpisem. Jest to możliwe dzięki podpisowi elektronicznemu.

Komu podpis
 
Podpisy elektroniczne mogą mieć osoby fizyczne, prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (np. handlowe spółki osobowe). W przypadku spółek czy np. fundacji podpisem będzie się mogła posługiwać wyłącznie oznaczona osoba fizyczna. Nie istnieje bowiem pojęcie zbiorowego ani firmowego certyfikatu.
Certyfikaty dla firm wydawane są tak, że uzyskują je poszczególni pracownicy podpisujący dokumenty elektroniczne w imieniu przedsiębiorcy. Osoba fizyczna może więc złożyć podpis elektroniczny w imieniu osoby prawnej, innej osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. Zmiana osoby reprezentującej firmę w każdym przypadku będzie więc powodować konieczność unieważnienia poprzedniego certyfikatu i wydania nowego.
Tak więc podpis, który został przypisany konkretnej osobie fizycznej, nie będzie mógł być użyczany komuś innemu. Jeśli więc w przedsiębiorstwie dokumenty elektroniczne podpisywane są przez Jana Kowalskiego, a pod jego nieobecność ma go zastąpić Anna Nowak, to nie może ona skorzystać z tego samego podpisu. Artykuł 47 ustawy przewiduje sankcje wobec osoby, która złożyła bezpieczny podpis elektroniczny przyporządkowany innej osobie. Może ona zostać ukarana grzywną lub więzieniem do 3 lat albo obu karami łącznie.
 
Skuteczność podpisu
 
O skutkach prawnych złożenia bezpiecznego podpisu elektronicznego przesądza kodeks cywilny i ustawa o podpisie elektronicznym. Zgodnie z art. 78 par. 2 k.c. oświadczenie woli złożone w postaci elektronicznej opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej.
Chodzi o czynności, dla których ustawa zastrzega formę pisemną ad probationem, ad eventum i ad solemnitatem. Elektroniczna forma czynności prawnych jest pod każdym względem równoważna pisemnej.
Z kolei ustawa o podpisie elektronicznym stanowi, że w obrocie prawnym może być stosowany każdy rodzaj podpisów elektronicznych - zwykłe i bezpieczne. Jedynie jednak dokument elektroniczny opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu staje się równorzędny pod względem skutków prawnych z dokumentem papierowym własnoręcznie podpisanym.
Ustawa wprowadza dwa domniemania. Pierwsze - że bezpieczny podpis weryfikowany za pomocą kwalifikowanego certyfikatu zapewnia integralność danych opatrzonych podpisem, w taki sposób, że rozpoznawalne są wszelkie zmiany tych danych dokonane po złożeniu podpisu (art. 5 ust. 3 ustawy).
Drugie - że podpis taki stanowi dowód, iż został złożony przez osobę wymienioną w certyfikacie (art. 6 ust. 1 ustawy).
Skutki prawne dokumentu opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu powstają jednak pod pewnymi warunkami - podpis elektroniczny musi być złożony na dokumencie elektronicznym w okresie ważności kwalifikowanego certyfikatu. W razie zawieszenia certyfikatu wywołuje skutki dopiero z chwilą uchylenia tego zawieszenia. Dlatego każdy z uczestników obrotu, zanim zdecyduje się na zawarcie transakcji drogą elektroniczną, może i powinien sprawdzić ważność certyfikatu drugiej strony (choć nie wyłącza to ryzyka związanego z ewentualnym jego unieważnieniem).
Nowe brzmienie art. 78 par. 2 k.c. nie dotyczy dokumentów sygnowanych zwykłym podpisem elektronicznym, podpisem weryfikowanym zwykłym certyfikatem albo nawet bezpiecznym podpisem weryfikowanym kwalifikowanym, lecz przeterminowanym czy unieważnionym certyfikatem. Mimo to sam fakt, że podpis nie posiada certyfikatu lub został wygenerowany za pomocą innych urządzeń niż uznane za bezpieczne, nie powoduje jego bezskuteczności. Podpis nieposiadający certyfikacji będzie skuteczny w stosunkach między kontrahentami, którzy się umówili, że mogą go stosować. Takie rozwiązanie dotyczy niektórych usług bankowych (art. 7 prawa bankowego).
W każdym innym wypadku dokument opatrzony podpisem elektronicznym wywoła skutki prawne takie, jak ustne oświadczenie woli.
Podpis elektroniczny, nawet certyfikowany, nigdy nie może zastąpić podpisu poświadczonego notarialnie.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa SILVERHAND

International Recruiting Experts

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK