| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny

Dokumenty wysłane przez internet mogą wywoływać takie same skutki prawne jak dokumenty sporządzone w zwykłej formie pisemnej, opatrzone własnoręcznym podpisem. Jest to możliwe dzięki podpisowi elektronicznemu.

Rodzaje podpisów
 
Wyróżnia się dwa rodzaje podpisów elektronicznych - zwykły i bezpieczny.
- Zwykły podpis elektroniczny został zdefiniowany jako dane elektroniczne powiązane z innymi danymi, do których zostały dodane lub z którymi są logicznie powiązane i służą do identyfikacji osoby składającej podpis.
Taki podpis można było stosować długo przed uchwaleniem przepisów o podpisie elektronicznym. Służy on m.in. do zabezpieczania poczty elektronicznej. Pozwala również na jednoznaczną identyfikację nadawcy. Stosowanie go nie wymaga spełnienia żadnych specjalnych warunków - wystarczy posiadanie certyfikatu niekwalifikowanego i komputera.
- Bezpieczny podpis elektroniczny jest szczególną formą. Musi spełniać dodatkowe kryteria określone ustawą, czyli:
- jest jednoznacznie przypisany do konkretnej osoby fizycznej (bezpieczny podpis elektronicznych ma zapewnić potwierdzenie tożsamości osoby składającej podpis elektroniczny),
- jest tworzony przy użyciu bezpiecznych urządzeń i informacji, nad którymi składający podpis ma całkowitą i wyłączną kontrolę (przepisy określają warunki, jakie ma spełniać bezpieczne urządzenie),
- jest w szczególny sposób logicznie powiązany z danymi, do których został dołączony; konstrukcja bezpiecznego podpisu elektronicznego zapewnia integralność tak podpisanych danych, jakakolwiek późniejsza, po złożeniu podpisu, zmiana tych danych jest rozpoznawalna.
Aby można było uznać dany podpis za bezpieczny, musi być opatrzony kwalifikowanym certyfikatem.
O bezpiecznym podpisie elektronicznym można mówić wtedy, kiedy przy jego składaniu użyto kwalifikowanego certyfikatu, wydanego przez kwalifikowany podmiot certyfikacyjny, wpisany do odpowiedniego rejestru.
Innymi słowy, jest to podpis, którego prawdziwość jest poświadczona przez niezależną instytucję - wystawcę certyfikatów. Prawdziwość danych zawartych w takim podpisie będzie można zweryfikować w publicznie dostępnym rejestrze certyfikatów.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK