| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Nowe prawo w nowym roku - przewodnik dla przedsiębiorcy

Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2007 r., nałożyły dodatkowe obowiązki na przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niektórych branżach - np. w dziedzinie recyklingu starych samochodów. Firmy uzyskały też nowe prawa - m.in. dostęp przez internet do niektórych danych swoich kontrahentów w Krajowym Rejestrze Sądowym. Na początku jednak niewiele podmiotów będzie z niego korzystało, ponieważ małe i średnie firmy najczęściej nie mają bezpiecznego podpisu elektronicznego. Nie została uregulowana ważna dla przedsiębiorców kwestia - tzw. jednego okienka do rejestracji.

Ewidencję działalności gospodarczej nadal prowadzą gminy

 

Po 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi będą nadal rejestrowali rozpoczęcie działalności gospodarczej w gminach właściwych dla ich miejsca zamieszkania. Za takie miejsce uważana jest miejscowość, w której przedsiębiorca przebywa z zamiarem stałego pobytu. Wnioski o wpis przedsiębiorcy będą nadal składać w formie papierowej, nie elektronicznej.
Aby uaktualnić numer NIP, powinni dopełnić formalności w urzędzie skarbowym. Natomiast wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej na formularzu RG-1 muszą złożyć w urzędzie statystycznym. Na ich wniosek w załatwieniu formalności w urzędzie statystycznym oraz w urzędzie skarbowym może pośredniczyć gmina.
Nadal przedsiębiorca sam musi dopełnić formalności związanych ze zgłoszeniem się w charakterze płatnika składek do ZUS oraz ze zgłoszeniem się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Z uproszczonej procedury rejestrowania w jednym okienku przedsiębiorcy będą mogli korzystać dopiero od 1 października 2008 r. Polegać będzie ona na tym, że rozpoczynający działalność gospodarczą przedsiębiorca mógłby załatwić wszystkie formalności związane z rejestracją, zgłoszeniem się do ZUS, uaktualnieniem NIP oraz uzyskaniem numeru REGON, wpisując się do ewidencji działalności gospodarczej.
Od 1 stycznia 2007 r. nie wejdą w życie przepisy art. 23-45 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.), które przewidywały tę możliwość. Aż do 1 października 2008 r. będą nadal obowiązywały art. 7-7i ustawy z 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.), mimo że miały utracić moc 31 grudnia 2006 r. Od 1 stycznia 2007 r. nie rozpoczęła też działalności Centralna Informacja o Działalności Gospodarczej z oddziałami przy organach ewidencyjnych, która miała być prowadzona w systemie informatycznym.
Od nowego roku przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi mają obowiązek posługiwania się NIP w obrocie prawnym i gospodarczym oraz umieszczania go w oświadczeniach pisemnych kierowanych w związku z prowadzoną działalnością do oznaczonych osób i organów. Obowiązek nakłada na nich art. 16 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.), który zaczyna obowiązywać od 1 stycznia 2007 r.
Jedynie gdy przepisy szczególne nakładają na przedsiębiorcę obowiązek posługiwania się innym numerem rejestracyjnym, np. REGON, to w obrocie gospodarczym i prawnym będzie musiał się nim posługiwać.
Przepisy nowelizujące przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej nie zmieniły też przewidzianego wcześniej terminu 1 stycznia 2007 r. dla wejścia w życie zmian w ustawie z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2001 r. nr 17, poz. 209 ze zm.). Od nowego roku podmioty wpisane do KRS będą musiały umieszczać w związanych z prowadzoną działalnością oświadczeniach pisemnych skierowanych do oznaczonych osób i organów: swoją nazwę lub firmę, oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności, siedzibę i adres oraz numer NIP.
Podstawa prawna:
- Ustawa z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 225, poz. 1636)

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK