| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak skorzystać z usług biura informacji gospodarczej

Jak skorzystać z usług biura informacji gospodarczej

Przedsiębiorca może przekazywać do biura informacje gospodarcze, określone dane w celu ich ujawnienia, jeżeli zawarł z takim biurem umowę o udostępnianie tych informacji. Przedsiębiorca może w każdym momencie przekazać do biura informację gospodarczą dotyczącą posłużenia się wobec niego podrobionym lub cudzym dokumentem.

Tak. Biuro informacji gospodarczej może zostać utworzone wyłącznie w formie spółki akcyjnej, o kapitale zakładowym nie mniejszym niż 4 000 000 złotych. Akcje biura powinny być akcjami imiennymi. Nie jest dopuszczalna zamiana akcji imiennych na akcje na okaziciela.

Akcje biura, których łączna wartość nominalna nie przekracza kwoty 4 mln zł, mogą być obejmowane wyłącznie za wkłady pieniężne i są opłacone w całości przed zarejestrowaniem biura.
W skład organów biura nie mogą wchodzić osoby karane za przestępstwa popełnione z winy umyślnej. Zarząd biura musi uchwalić regulamin zarządzania danymi, określający szczegółowe zasady: przekazywania informacji gospodarczych do biura; zabezpieczenia informacji, z uwzględnieniem przepisów o ochronie danych osobowych; usuwania i ujawniania informacji; prowadzenia rejestru zapytań oraz aktualizacji informacji gospodarczych. Regulamin podlega zatwierdzeniu w drodze decyzji wydawanej przez ministra gospodarki, po zasięgnięciu opinii Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Minister gospodarki odmawia, w drodze decyzji, zatwierdzenia regulaminu, jeżeli zawiera on postanowienia sprzeczne z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczej. Zatwierdzony regulamin ogłasza się w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Biuro nie może podjąć działalności gospodarczej przed zatwierdzeniem regulaminu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK