| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Legalizacja dokumentów

Legalizacja dokumentów

Przedsiębiorcy coraz częściej posługują się zagranicznymi dokumentami – zarówno urzędowymi, zawierającymi decyzje administracyjne, orzeczenia sądowe czy akty notarialne, jak i prywatnymi, np. umowami cywilnymi – które zostały poświadczone urzędowo lub przez osobę zaufania publicznego. Znakomita część tych dokumentów powinna zostać wcześniej poddana procedurze legalizacyjnej, poświadczającej ich autentyczność. W przeciwnym razie mogą stać się bezużyteczne. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, żeby uwierzytelnić zagraniczny dokument.

Procedury weryfikacyjne
 
Władzom jednego państwa przedstawiane są dokumenty z innego, w obcych językach, sporządzane przez podmioty różnego szczebla administracyjnego, czasami o niespotykanym w państwie przeznaczenia statusie prawnym. W oparciu o takie właśnie dokumenty władze muszą podjąć decyzję, wydać orzeczenie lub wykonać inne czynności prawne, mimo że ich zdolność do samodzielnego zakwalifikowania obcego dokumentu jako prywatnego lub urzędowego, czy możliwość sprawdzenia autentyczności i znaczenia złożonych na nim podpisów, jest najczęściej nikła, a wielokroć żadna. Dlatego konieczne było stworzenie mechanizmów, dzięki którym dokumenty pochodzące z obcego państwa poddawane są procedurom weryfikacyjnym.
Celem weryfikacji i legalizacji jest:
1. ustalenie, czy dokument obcego państwa jest autentyczny i posiada taką samą moc prawną jak dokumenty wystawiane w państwie przeznaczenia;
2. oznaczenie dokumentu obcego w taki sposób, by odpowiednie władze mogły go łatwo zidentyfikować jako autentyczny i możliwy do użycia w państwie przeznaczenia.
Legalizacja dokumentów jest więc procedurą zabezpieczającą system prawny przed napływem obcych dokumentów, których kontrola prawdziwości i skuteczności byłaby znacznie utrudniona.
 
Pojęcie legalizacji
 
Legalizacja dokumentów jest nieobca polskiemu językowi prawnemu, mimo to ustawodawca posługując się tym pojęciem nie ustanowił definicji legalnej. Prawnicy wiążą z tym pojęciem wiele czynności urzędowych, odnoszących się do poświadczeń na dokumencie. Procedury te nie są jednorodne. Mogą być jedno- lub wieloetapowe, w zależności od rodzaju poświadczanego dokumentu, źródła jego pochodzenia, a także od porządku prawnego, w którym będzie używany. Na niejednorodność pojęcia legalizacji dokumentów wpływa również duża podatność tej instytucji prawnej na oddziaływanie prawa międzynarodowego, w którym dominuje praktyka i zwyczaj. Nie bez znaczenia są tu także czynniki pozaprawne, takie jak stosunki dyplomatyczne między państwami.
Można wskazać trzy sposoby pojmowania legalizacji dokumentów. Po pierwsze, jest to szczególna forma czynności administracyjnej. Po drugie, może to być autonomiczny dokument, czyli klauzula legislacyjna. Po trzecie, przez legalizację możemy rozumieć łącznik między różnymi systemami prawnymi, umożliwiający użycie dokumentu w innym porządku prawnym niż w ten, z którego pochodzi.
Legalizacja dokumentów może być dokonywana przez polskie urzędy (MSZ lub przez konsula polskiego), niezależnie od miejsca podejmowania tych czynności (w kraju lub za granicą), a także pochodzenia dokumentu (krajowy lub zagraniczny). Legalizacji może więc dokonać urząd krajowy, znajdujący się w kraju lub za granicą, gdy odnosi się ona do dokumentu zagranicznego, przeznaczonego do użytku w polskim obrocie prawnym. Urząd może legalizować także krajowe dokumenty urzędowe, by dopuścić je do użycia w obcym porządku prawnym. W tych wszystkich wypadkach możemy mówić o legalizacji krajowej.
Legalizacja pozakrajowa obejmuje czynności niezbędne do dopuszczenia dokumentu urzędowego (niezależnie od jego pochodzenia) dokonywane przez obce urzędy, znajdujące się na terytorium RP lub za granicą. Legalizacja pozakrajowa uregulowana jest przez przepisy państwa, którego urząd będzie podejmował czynności legalizacyjne.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK