| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa factoringu

Umowa factoringu

Factoring to skup wierzytelności połączony ze świadczeniem dodatkowych usług – np. związanych z rachunkowością – na rzecz przedsiębiorców zbywających swe wierzytelności. Trudnią się nim przeważnie banki, choć nie jest to działalność dla nich zastrzeżona.

Factoring mieszany
 
Factoring mieszany łączy elementy factoringu właściwego i niewłaściwego. Faktor może bowiem przejąć ryzyko niewypłacalności dłużnika, np. do określonej kwoty, a jeśli zadłużenie będzie większe, to ryzyko powyżej zastrzeżonej w umowie kwoty obciąża faktoranta. W części zatem, w której faktorant przejmuje ryzyko wypłacalności dłużnika, mamy do czynienia z klasycznym factoringiem niewłaściwym, z wszelkimi tego konsekwencjami.
 
Tryb dochodzenia zapłaty
 
Bezskuteczny upływ terminu zaspokojenia nabytej przez faktora wierzytelności rodzi obowiązek zapłaty na jego rzecz kwoty pieniężnej równoważnej wartości nabytego prawa. W przypadku factoringu właściwego obowiązek ten obciąża dłużnika, przy factoringu niewłaściwym – zależnie od przyjętej w umowie konstrukcji prawnej – samego faktoranta w przypadku zawarcia umowy z zastrzeżeniem warunku rozwiązującego, bądź łącznie faktoranta i dłużnika, jeżeli konstrukcja umowy została oparta przez strony na przepisie art. 391 k.c. Wiedząc zatem, kto ponosi odpowiedzialność, należy zająć się trybem dochodzenia przez faktora roszczenia o zapłatę, czyli w jaki sposób i na jakiej drodze może on zmaterializować w pieniądzu swoje prawo.
Działalność factoringowa nie jest zastrzeżona wprawdzie dla banków, ale z racji przygotowania organizacyjnego i finansowego są one predestynowane do takiej działalności. Jeśli skupem wierzytelności zajmuje się bank, mamy do czynienia z czynnością bankową, na podstawie której bank wystawia tytuł egzekucyjny, sąd zaś opatruje go klauzulą wykonalności. Tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności, jako tytuł wykonawczy jest podstawą wszczęcia przymusowej (komorniczej) egzekucji świadczenia. Bank, dysponując tytułem wykonawczym, jest uprawniony zatem do wszczęcia egzekucji z pominięciem sądowej drogi dochodzenia roszczenia, co znacząco skraca drogę dochodzenia należności. Otwartą kwestią pozostaje jednak, przeciwko komu może być nadana klauzula wykonalności. Odpowiedzi dostarcza treść art. 97 prawa bankowego. Na tej podstawie sąd nadaje klauzulę wykonalności wyłącznie przeciw osobie, która:
• bezpośrednio z bankiem dokonała czynności bankowej albo
• jest dłużnikiem banku z tytułu zabezpieczenia wierzytelności banku wynikającej z czynności bankowej.
Dłużnik nie jest więc ani osobą, z którą bank zawarł umowę, ani tym, który z zasady zabezpieczył wierzytelność banku. Należy jednak wskazać, że na podstawie art. 98 prawa bankowego bankowy tytuł egzekucyjny może być podstawą egzekucji również przeciwko osobie trzeciej, a więc dłużnikowi w umowie factoringu, gdy przejmie on dług wynikający z czynności bankowej. Nadto na podstawie art. 777 pkt 4 kodeksu postępowania cywilnego faktor może uzyskać tytuł egzekucyjny w formie aktu notarialnego, w którym dłużnik podda się egzekucji, wskazując kwotę i termin zapłaty. Ta ostatnia możliwość jest szczególnie godna uwagi faktorów, którzy nie są bankami.
Jeżeli chodzi o faktoranta, to może on być zarówno osobą, która bezpośrednio z bankiem dokonała czynności bankowej, jak i dłużnikiem, który zabezpieczył wierzytelność banku. W tym ostatnim wypadku chodzi o factoring niewłaściwy, oparty na konstrukcji wynikającej z art. 391 k.c., w której faktorant daje faktorowi gwarancję spełnienia świadczenia, gdyby dłużnik zobowiązany z umowy handlowej do zapłaty należności nie uczynił w terminie zadość temu obowiązkowi. Bez względu zatem na rodzaj factoringu, przeciwko faktorantowi może być nadana bankowemu tytułowi egzekucyjnemu klauzula wykonalności, o ile roszczenie objęte tytułem wynika bezpośrednio z czynności bankowej lub jej zabezpieczenia.
 

Podstawa prawna:
 

Jacek Ignaczewski
 

Gazeta Prawna Nr 231/2006 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2006-11-28

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »