| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa factoringu

Umowa factoringu

Factoring to skup wierzytelności połączony ze świadczeniem dodatkowych usług – np. związanych z rachunkowością – na rzecz przedsiębiorców zbywających swe wierzytelności. Trudnią się nim przeważnie banki, choć nie jest to działalność dla nich zastrzeżona.

Factoring właściwy
 
Istota factoringu właściwego sprowadza się do tego, że faktor przejmuje pełne ryzyko wypłacalności dłużnika zbywanej wierzytelności. Wraz z wierzytelnością przechodzą definitywnie na faktora wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Jest to sprzedaż prawa, które już nigdy nie wróci do zbywcy. Faktorant zostaje zwolniony z ryzyka wypłacalności dłużnika z chwilą zawarcia umowy mającej charakter zobowiązująco-rozporządzający. Jest to zatem – z gospodarczego punktu widzenia – bardzo interesująca forma umowy dla przedsiębiorców, zwłaszcza dla tych, których kondycja finansowa jest na tyle zła, że nie mogliby liczyć nie mając zdolności kredytowej na uzyskanie kredytu na bieżącą działalność. Z punktu widzenia faktora zasadniczym argumentem przesądzającym o zawarciu umowy jest płynność finansowa, ale nie faktoranta, tylko jego dłużnika, który staje się wyłącznie odpowiedzialny za zapłatę długu na rzecz faktora. Niestety, ta forma factoringu jest stosowana w Polsce niezwykle rzadko. Jest ona zastrzeżona dla firm obdarzanych szczególnym zaufaniem faktorów. I chodzi zarówno o zaufanie wobec faktoranta, jak i do jego dłużnika.
RZADKA SYTUACJA
Faktor godzi się na factoring właściwy, gdy dłużnik jest jego stałym i cenionym klientem, a faktorant przedłożył rzetelne sprawozdania finansowe dłużnika.
Atrakcyjność factoringu właściwego i związane z nią definitywne przejście ryzyka niewypłacalności dłużnika z faktoranta na faktora powoduje, że nie jest to dla przedsiębiorców oferta tania. Cena sprowadza się do odpowiednio wysokiego oprocentowania dyskontowego oraz (lub) do jednorazowej opłaty za przejęcie ryzyka wypłacalności dłużnika liczonej procentowo od wartości przelanej wierzytelności. Ostateczna skala opłaty jest pochodną skali ryzyka.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK