| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa factoringu

Umowa factoringu

Factoring to skup wierzytelności połączony ze świadczeniem dodatkowych usług – np. związanych z rachunkowością – na rzecz przedsiębiorców zbywających swe wierzytelności. Trudnią się nim przeważnie banki, choć nie jest to działalność dla nich zastrzeżona.

Strony
 
Factoring to instytucja łącząca trzy podmioty obrotu gospodarczego. Są nimi:
• faktorant, czyli dostawca towarów lub usług, któremu przysługuje wierzytelność w stosunku do nabywcy tych dóbr,
• nabywca towarów czy usług, który ma wobec dostawcy dług za dostarczone mu z odroczonym terminem płatności dobra,
• faktor to podmiot finansowy (bank, firmy factoringowe) trudniący się działalnością factoringową, czyli nabywaniem wierzytelności przysługujących faktorantom wobec nabywców ich towarów lub usług.
NIEZASTRZEŻONY DLA BANKÓW
Factoring jest wprawdzie czynnością bankową, ale nie został zastrzeżony wyłącznie dla banków.
Mimo trójpodmiotowości factoring jest umową dwustronną, łączącą więzami zobowiązaniowymi faktora z faktorantem. Z prawnego punktu widzenia nabywca np. towarów (dłużnik) nie ma wpływu ani na dojście do skutku umowy, ani na jej treść. Z punktu widzenia dłużnika powinno być obojętne, czy zapłaci dług faktorowi, czy swemu dostawcy. Jego interesy w wystarczającym stopniu chronią dwie zasady kodeksu cywilnego regulujące cesję wierzytelności. Według pierwszej sytuacja dłużnika dostawcy nie może ulec pogorszeniu w następstwie dokonanego w ramach factoringu przelewu wierzytelności. W szczególności dłużnikowi przysługują przeciwko nabywcy wierzytelności wszelkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy w chwili powzięcia wiadomości o przelewie (art. 513 par. 1 k.c.). Według drugiej reguły faktor nabywa w drodze przelewu tylko tyle praw, ile przysługiwałoby zbywcy względem dłużnika.
ZARZUTY DŁUŻNIKA
Dłużnik może podnosić wobec faktora wszelkie zarzuty, które przysługiwały mu przeciwko zbywcy wierzytelności w chwili powzięcia wiadomości o przelewie, a więc także te, które urzeczywistniły się po dacie zawarcia umowy factoringu, lecz przed dowidzeniem się o cesji.
W umowie łączącej dostawcę z odbiorcą ten ostatni może zastrzec, że przysługująca przeciwko niemu wierzytelność nie może być przenoszona na osobę trzecią.
W praktyce dłużnik bez większych problemów może uniemożliwić zawarcie przez dostawcę umowy factoringu. Faktorzy wymagają bowiem, by dostawca do wniosku o zawarcie umowy dołączył informację i dokumenty niezbędne do oceny kondycji finansowej odbiorcy jego towarów i usług. Nie ma jednak prawnych możliwości przymuszenia dłużnika do udostępnienia tych danych. Można sobie jedynie wyobrazić, że tego rodzaju informacje zostaną uzyskane w wywiadowni gospodarczej, ale na masową skalę to chyba jeszcze odległa przyszłość.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LSJ HR Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK