| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa factoringu

Umowa factoringu

Factoring to skup wierzytelności połączony ze świadczeniem dodatkowych usług – np. związanych z rachunkowością – na rzecz przedsiębiorców zbywających swe wierzytelności. Trudnią się nim przeważnie banki, choć nie jest to działalność dla nich zastrzeżona.

Kiedy factoring
 
Odroczony termin zapłaty za dostarczony towar lub wykonane usługi wiąże się dla przedsiębiorcy z niebezpieczeństwem poniesienia straty wywołanej bezskutecznym upływem terminu zapłaty. A kiedy kontrahent nie płaci, przedsiębiorca może utracić płynność finansową. To z kolei nierzadko powoduje bankructwo i likwidację działalności. W najlepszym razie powstają zatory płatnicze. Przedsiębiorca, żeby się bronić, musi rozważyć wszczęcie kosztownego i uciążliwego postępowania o zwrot należności. Powinien jednak pamiętać, że nie gwarantuje ono sukcesu. Mimo takiego ryzyka udzielanie kredytu kupieckiego w dobie konkurencji i spadającego popytu staje się koniecznością. Tu pojawiają się zalety factoringu. Umowa ta bowiem może stanowić rozwiązanie alternatywne wobec kredytu bankowego, pozwalając zamienić wirtualne pieniądze na rzeczywistą i szybką zapłatę za dostarczony towar lub wykonaną usługę, choć nierzadko za opłaty przewyższające w ogólnym rozrachunku zapłatę za sprzedane towary lub wykonane usługi.
Factoring jest dzisiaj czymś więcej niż instrumentem wiodącym do unikania zatorów płatniczych.
 
Zalety
 
Zasadnicza funkcja factoringu sprowadza się do odpłatnego nabywania przez faktora od przedsiębiorców-faktorantów przysługujących im wobec dłużników wierzytelności. W ten sposób umowa ta jest jedną z form finansowania działalności gospodarczej, mogącą konkurować z kredytem.
Factoring jest adresowany przede wszystkim do przedsiębiorców sprzedających towary lub usługi z krótkoterminowym (do 210 dni) odroczeniem terminu płatności. I z pewnością poprawia on bieżącą płynność finansową, podnosi konkurencyjność faktoranta, dając mu szansę wydłużania terminów zapłaty, zmniejsza koszty obsługi należności. Co ważne – stwarza możliwość finansowania także tych firm, które wprawdzie nie mają zdolności kredytowej, ale współpracują z odbiorcami w dobrej kondycji finansowej. Factoring minimalizuje także negatywne skutki inflacji przez inkasowanie należności w krótkim czasie po dostarczeniu towarów lub usług. Praktyka pokazuje, że sama obecność trzeciego podmiotu – najczęściej banku jako faktora, posiadającego fachowe przygotowanie do ściągania należności – w stosunkach między wierzycielem a dłużnikiem wpływa dyscyplinująco na terminowość rozliczeń.
CZYNNOŚĆ HANDLOWA
Factoring jest typową czynnością handlową, niewystępującą w obrocie konsumenckim, dlatego wierzytelności muszą wynikać z umów sprzedaży, dostawy czy umów o świadczenie usług zawieranych w profesjonalnym obrocie gospodarczym.
 
Dodatkowe usługi
 
Z zasady swobody umów wynika, że strony mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Oznacza to, że treść umowy factoringowej wolno wzbogacić dodatkowymi korzyściami dla przedsiębiorców. Ich skutkiem w teorii może być obniżenie kosztów zatrudnienia czy poprawa efektywności działalności. Środkiem do tych celów może być m.in. zlecenie faktorowi prowadzenia rachunkowości, windykacji i monitoringu należności, okresowych badań kondycji finansowej dłużnika, z którym zbywca wierzytelności pozostaje w stałych stosunkach handlowych, świadczenie usług reklamowo-marketingowych, doradztwa prawnego i ekonomicznego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK