| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Umowa consultingu

Umowa consultingu

Udzielanie informacji, służenie komuś radą lub opinią to odwieczne formy aktywności gospodarczej. Consulting stanowi współczesne ramy organizacyjno-prawne dla tego typu działalności. Nie jest to jednak umowa uregulowana w kodeksie cywilnym.

Tak, ale wiele zależy od treści kontraktu, jaki pan zawarł. Trzeba ustalić, czy jest to umowa rezultatu czy starannego działania. W przypadku umowy consultingu jest bowiem istotne, czy strony zawarły w umowie inne postanowienia prócz zobowiązujących doradcę do sporządzenia opinii. Z umową rezultatu mamy do czynienia, gdy strony umówią się, że wynikiem działalności przyjmującego zamówienie będzie aktywne jego uczestnictwo we wprowadzeniu w życie wniosków i postulatów sporządzonej opinii. Przydatne jest również wskazanie w umowie, że przyjmujący zamówienie będzie ponosił chociażby częściową odpowiedzialność za wdrożenie analiz i opinii.
Działanie przyjmującego zamówienie ma zatem w wypadku umów rezultatu na celu doprowadzenie do konkretnego materialnego efektu i wymaga starannego działania. Tak właśnie zbudowana jest umowa o dzieło, która powoduje, że przyjmujący zamówienie ma doprowadzić do określonego rezultatu – ma wykonać dzieło. W odróżnieniu od umowy o świadczenie usług, do której z mocy art. 750 k.c. stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy zlecenia, wykonanie umowy rezultatu zawsze wiąże się z doprowadzeniem do konkretnego efektu. Liczy się też, by następowało to wskutek działań (zaniechań) przyjmującego zamówienie, ale z zastrzeżeniem, że jego działania są koniecznym i wystarczającym warunkiem nastąpienia zamierzonego skutku. To właśnie opisany przez strony skutek pozwala na odróżnienie umowy o dzieło od innych umów, których przedmiotem jest świadczenie usług, czyli zobowiązanie się stron do wykonywania różnego rodzaju czynności prawnych i faktycznych, które nie zostały objęte zostały przepisami k.c.
Możliwa jest także taka umowa consultingu, w której strony postanowią, że jej przedmiotem będzie udzielenie opinii wskazującej, np. które z możliwych rozwiązań organizacyjnych będzie korzystniejsze dla zlecającego przygotowanie opinii.
Nigdy jednak nie jest tak, że wykonujący usługę w ogóle nie odpowiada za wynik swego działania. Umowa o świadczenie usług zobowiązuje go do sumiennego postępowania zmierzającego do tego, by można było osiągnąć konkretny rezultat, przy czym w wypadku zlecenia już samo sumienne działanie jest spełnieniem świadczenia, niezależnie od tego, czy ostatecznie zostanie osiągnięty zamierzony cel, czy nie. Ważne jest przy tym, że między zobowiązaniami rezultatu i starannego działania nie ma różnic, gdy chodzi o zasadę odpowiedzialności dłużnika czy rozłożenie ciężaru dowodu. Różnica tkwi w obciążającym wierzyciela dowodzie niewykonania zobowiązania. W wypadku umów rezultatu sytuacja jest prosta. Wierzyciel musi wykazać, że przyrzeczony skutek nie został osiągnięty. W razie niewykonania zobowiązania starannego działania wierzyciel musi wykazać, że dłużnik nie podjął aktywności w celu osiągnięcia rezultatu albo że podjęta aktywność była wadliwa. Przeprowadzenie takiego dowodu wymaga przede wszystkim wykazania, jakie czynności objęte były obowiązkiem dłużnika. Dopiero potem trzeba udowodnić, że czynności te nie zostały wykonane.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK