| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Wybór prawa w umowach z zagranicznym przedsiębiorcą

Wybór prawa w umowach z zagranicznym przedsiębiorcą

Zawsze, gdy polski przedsiębiorca zawiera umowę z przedsiębiorcą z innego kraju, staje pytanie: prawo jakiego państwa będzie miało zastosowanie do danego stosunku prawnego? Kolizja między systemami, co do zasady, rozstrzygana jest za pomocą przepisów prawa prywatnego międzynarodowego.

Co do zasady tak. Obowiązujące w Polsce prawo nie wyklucza stosowania prawa obcego w przypadku stosunków pracy. Musi jednak istnieć łącznik pomiędzy stosunkiem pracy a wybranym przez strony prawem. Prawo prywatne międzynarodowe stanowi bowiem, że strony mogą poddać stosunek pracy wybranemu przez siebie prawu, jeżeli pozostaje ono w związku z tym stosunkiem. Fakt, że pracownikiem jest cudzoziemiec, jest wystarczającym uzasadnieniem dla podporządkowania jego stosunku pracy, jego prawu ojczystemu. Strony mogłyby także wybrać prawo państwa, z którego same nie pochodzą, lecz w którym praca będzie wykonywana.
Gdy strony nie wybiorą prawa, odpowiedzi na pytanie, który system będzie właściwy dla danego stosunku pracy, należy szukać w normach kolizyjnych, które decydują o tym, jakiego kraju prawo będzie właściwe. Zgodnie z art. 33 par. 2 p.p.m., jeżeli strony nie mają miejsca zamieszkania albo siedziby w tym samym państwie i nie dokonały wyboru prawa, stosuje się prawo państwa, w którym praca jest, była lub miała być wykonywana.
Tym samym w wypadku czytelnika, w razie braku wskazania przez strony stosunku pracy prawa rządzącego, umowy wiążące polskiego pracodawcę i cudzoziemców, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania w Polsce, będą regulowane przez prawo polskie, o ile praca ma być wykonywana w Polsce.
Otwartym zagadnieniem pozostaje, czy w razie wyboru prawa obcego i sporządzenia umowy o pracę zgodnie z wymogami prawa obcego znajdą pomimo to zastosowanie jakiekolwiek normy polskiego prawa pracy. Chodzi o normy wymuszające swoją właściwość. Na gruncie prawa pracy zagadnienie norm wymuszających swoją właściwość ma znaczenie w przypadku umów o pracę wykonywanych w Polsce i rządzonych prawem obcym, które przewiduje niższe niż nasze standardy ochrony pracownika. Standardy minimalne, określone w polskim kodeksie pracy, mają bowiem charakter norm wymuszających swoją właściwość.
Warto też pamiętać, że skoro w najbliższym czasie zostanie ratyfikowana przez Polskę Konwencja rzymska o prawie właściwym dla zobowiązań umownych, to wówczas także w umowach o pracę wybór prawa nie będzie mógł prowadzić do pozbawienia pracownika ochrony, która przysługuje mu na podstawie bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, które miałyby zastosowanie, gdyby prawa nie wybrano. W pierwszym rzędzie chodzi o prawo miejsca wykonywania pracy. Gdyby więc w wypadku czytelnika prawo nie zostało przez strony wybrane, pracownicy cudzoziemcy zatrudnieni byliby zgodnie z konwencją pod prawem polskim. W razie wyboru prawa obcego pracodawca miałby jednak obowiązek zapewnić im taki poziom ochrony, jaki wynika z polskiego prawa pracy. Warunki zatrudnienia, mimo że regulowane prawem obcym, nie będą mogły być mniej korzystne niż wynikające z polskiego kodeksu pracy.
Kiedy Konwencja rzymska wejdzie w życie, wybór prawa w stosunkach pracy będzie nadal możliwy, choć warunki pracy pracownika pracującego w Polsce będą musiałyby być co najmniej tak korzystne, jak pracownika zatrudnionego na podstawie polskiej umowy o pracę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK