| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Spółdzielnia obok spółek osobowych i kapitałowych jest dogodną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest ona zgrupowaniem kapitału, jak np. kapitałowe spółki handlowe, lecz ludzi. Osiąganie zysku nie stanowi dla tego przedsiębiorcy celu samego w sobie, a jest jedynie środkiem do realizacji innych celów, np. zapewnienia pracy członkom spółdzielni. Każdemu członkowi spółdzielni, bez względu na wielkość wniesionych udziałów, przysługuje tylko jeden głos.

Członkowie założyciele
 
Właścicielami spółdzielni i jej majątku są członkowie spółdzielni. Wybierają oni organy (zarząd i radę nadzorczą), które odpowiadają przed nimi. Każdy członek spółdzielni – bez względu na wielkość udziału posiada tylko jeden głos. Decyzje podejmuje większość. Według danych GUS z 30 czerwca 2006 r. działa ponad 18 tys. spółdzielni. Są to m.in.: rolnicze spółdzielnie produkcyjne, spółdzielnie mleczarskie, rzemieślnicze, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz spółdzielnie pracy i usług czy spółdzielnie budowlane. Powstają również nowe, głównie spółdzielnie socjalne, które działają na podstawie odrębnej ustawy. Ich celem jest zapewnienie pracy osobom dotkniętym bezrobociem, dlatego też korzystają z pewnych preferencji.
Liczba członków spółdzielni – co do zasady – nie jest ograniczana. Może w trakcie jej funkcjonowania się powiększać. Wyjątkiem są nowo zakładane spółdzielnie socjalne. Zostały przewidziane dla nie więcej niż 50 osób. Ograniczenia związane z członkostwem w spółdzielni mogą wynikać również ze statutu, który może uczestnikom stawiać określone wymagania. Ograniczenie liczby członków może być uzasadnione przyczynami gospodarczymi, np. niemożnością zawarcia z kandydatem spółdzielczej umowy o pracę.
Członków spółdzielni (także założycieli) nie powinno być mniej niż 10, a spółdzielni produkcji rolnej i socjalnych 5. Kiedy członkami spółdzielni są osoby prawne, musi ich być co najmniej 3. Statut spółdzielni może zwiększyć minimalną liczbę członków w stosunku do wymagań ustawowych. Gdyby liczba członków się zmniejszyła poniżej tego pułapu, zarząd spółdzielni musi zgłosić do KRS otwarcie likwidacji i zawiadomić właściwy związek rewizyjny.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Budujesz-Kupujesz.pl

Eksperci budowlani

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK