| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Spółdzielnia obok spółek osobowych i kapitałowych jest dogodną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest ona zgrupowaniem kapitału, jak np. kapitałowe spółki handlowe, lecz ludzi. Osiąganie zysku nie stanowi dla tego przedsiębiorcy celu samego w sobie, a jest jedynie środkiem do realizacji innych celów, np. zapewnienia pracy członkom spółdzielni. Każdemu członkowi spółdzielni, bez względu na wielkość wniesionych udziałów, przysługuje tylko jeden głos.

Pojęcie zwykłej większości głosów nie jest zdefiniowane prawnie. Samo jego wprowadzenie nie oznacza określenia sposobu, w jaki ma być przeprowadzone głosowanie. Sposób ten może być różny w zależności od celu, jaki za pomocą tego głosowania ma być osiągnięty. Gdy celem jest podjęcie konkretnego rozstrzygnięcia, głosowanie sprowadza się do wypowiedzenia się głosujących za tym rozstrzygnięciem lub przeciw niemu. Przewaga głosów za przesądza o wyborze rozstrzygnięcia. Przewaga głosów przeciw stanowi o jego odrzuceniu. Przy takim sposobie głosowania mogą się również pojawić głosy wstrzymujące się, które nie powinny być doliczane do żadnej z poprzednio wymienionych grup. (...)
Celem głosowania może być również wybór jednej z wielu możliwości. Wtedy głosowanie nie może przebiegać według opisanego modelu, ponieważ każdy głosujący powinien się wypowiedzieć za jednym z rozwiązań. Jeżeli w takim głosowaniu wygrywa jedna z możliwości, to nie można wszystkich głosów złożonych na pozostałe traktować jako oddanych przeciw tej, która wygrała. Przekształciłoby to bowiem warunek większości zwykłej w warunek większości bezwzględnej.
Gdy przedmiotem głosowania jest wybór jednego spośród kilku rozwiązań, wówczas przez zwykłą większość należy rozumieć taką liczbę głosów optujących za jednym z nich, która jest większa od liczby głosów przypadających osobno na każde rozwiązanie alternatywne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK