| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Jak założyć i prowadzić spółdzielnię

Spółdzielnia obok spółek osobowych i kapitałowych jest dogodną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Nie jest ona zgrupowaniem kapitału, jak np. kapitałowe spółki handlowe, lecz ludzi. Osiąganie zysku nie stanowi dla tego przedsiębiorcy celu samego w sobie, a jest jedynie środkiem do realizacji innych celów, np. zapewnienia pracy członkom spółdzielni. Każdemu członkowi spółdzielni, bez względu na wielkość wniesionych udziałów, przysługuje tylko jeden głos.

Są dwa tryby zakładania spółdzielni socjalnej:
• indywidualny – gdy założycielami są m.in. bezrobotni czy niepełnosprawni,
• zinstytucjonalizowany – jeśli spółdzielnia powstaje za pośrednictwem i przy pomocy Centrum Integracji Społecznej oraz przez przekształcenie spółdzielni inwalidów lub spółdzielni niewidomych.
Założycielami spółdzielni socjalnej musi być co najmniej pięć osób, ale nie więcej niż 50. Moim zdaniem optymalna liczba członków-założycieli powinna się wahać od 6 do 10. Powyżej 15 osób musi powstać rada nadzorcza. Członkowie-założyciele muszą uchwalić statut i wybrać organy.
Spółdzielnię socjalną rejestruje się tak jak inne – w KRS. Formularze potrzebne do rejestracji spółdzielni socjalnej można wziąć ze strony internetowej Krajowego Związku Spółdzielni Socjalnej www.kzrss.nazwa.pl.
Do wniosku do KRS dołącza się m.in.:
• zaświadczenie powiatowego urzędu pracy potwierdzające status bezrobotnego;
• orzeczenie o stopniu niepełnosprawności osoby zamierzającej założyć spółdzielnię socjalną.
Spółdzielnia socjalna nie uiszcza opłaty sądowej od wniosku o wpis do KRS ani opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Kolejny krok to przyjęcie regulaminu pracy zarządu i regulaminu zatrudnienia.
Spółdzielnie socjalne nawiązują ze swymi członkami spółdzielcze umowy o pracę.
Spółdzielnia socjalna musi oczywiście mieć konto bankowe, na które będą wpłacane środki z funduszu założycielskiego, a także wpisowe i udziały poszczególnych członków spółdzielni.
Może ona otrzymać również dotacje z powiatowego urzędu pracy, ale wcześniej musi sporządzić biznesplan, a także uchwalić statut, w którym będzie określony przedmiot działalności gospodarczej. Otrzymaną dotację należy wydać przed uprawomocnieniem się wpisu do KRS. Dotacje należy rozliczyć w PUP w terminie 30 dni od uprawomocnienia się wpisu.
W Gorlicach członkowie-założyciele spółdzielni socjalnej dostali duże wsparcie z gminy miejskiej (zapewnienie frontu robót, poręczenia otrzymanych dotacji) i starostwa powiatowego w pozyskaniu dotacji z powiatowego urzędu pracy na zakup niezbędnych narzędzi, wyposażenia biura, samochodu.
Po uzyskaniu wpisu w KRS Spółdzielnia Socjalna Gorliczanin oczekuje na zarejestrowanie w rejestrze instytucji szkoleniowych. Prowadzi też starania o uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego. Jest to niezbędne, by spółdzielnia mogła podjąć starania o pozyskanie środków finansowych z UE. Dla organizacji pożytku publicznego udział środków własnych wynosi dziś 1 proc.
Spółdzielnia socjalna ma zalety i wady. Plusem jest możliwość pozyskania środków z Funduszu Pracy, zwolnienie z opłat sądowych przy wpisach do KRS, ze składek ubezpieczeniowych, możliwość uczestniczenia w konkursie ofert na realizację zadań na rzecz administracji publicznej. Minusem spółdzielni socjalnej jest to, że musi prowadzić pełną księgowość i ma ograniczenia w dysponowaniu nadwyżką finansową.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK