| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy domagają się skutecznego uregulowania kontroli w firmach, uruchomienia tzw. jednego okienka, w którym załatwialiby wszystkie formalności związane z rozpoczęciem i prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz umożliwienia zawieszania działalności bez potrzeby jej likwidacji.

Rejestracja w urzędzie skarbowym
 
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że po 1 października 2008 r. przedsiębiorcy, którzy będą chcieli rozpocząć działalność gospodarczą, powinni zarejestrować się urzędzie skarbowym, a nie jak do tej pory w gminnej w ewidencji działalności gospodarczej. Ewidencję prowadziłby naczelnik urzędu skarbowego, który oprócz takiej działalności dokonywałby ewidencji podatników, płatników podatków i płatników składek ubezpieczeniowych.
Autorzy projektu przewidują, że przedsiębiorca w zgłoszeniu ewidencyjnym musiałby podać nazwisko, imię, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, nazwisko rodowe, określić swoją płeć, obywatelstwo (albo obywatelstwa, jeżeli ma ich kilka), adres zamieszkania oraz adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy, a także podać PESEL oraz rodzaj i numer dowodu tożsamości. Prócz tych informacji jego zgłoszenie powinno zawierać również firmę przedsiębiorcy, adres do doręczeń, adres, pod którym jest wykonywana działalność gospodarcza (gdyby była prowadzona poza miejscem zamieszkania przedsiębiorcy).
Przedsiębiorca musiałby też określić adres głównego miejsca wykonywania działalności, a jeżeli utworzyłby oddział, to również tego oddziału. Miałby też obowiązek podać datę rozpoczęcia działalności, określić przedmiot działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). I musiałby podać informację o istnieniu małżeńskiej wspólności ustawowej, lub powstaniu rozdzielności majątkowej, a także dane o umowie spółki cywilnej, jeżeli takową zawarł. Uzyskałby wówczas wpis do Krajowej Ewidencji Podatników, zaś urząd skarbowy od razu przesłałby jego zgłoszenie do GUS oraz do ZUS.
Wówczas przedsiębiorca zostałby wpisany do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej i otrzymałby REGON, zostałby też objęty ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Urząd skarbowy dokonałby także aktualizacji NIP.
W ten sposób zostałaby zrealizowana zasada jednego okienka, ponieważ przedsiębiorca mógłby w jednym miejscu, czyli w urzędzie skarbowym załatwić wszystkie formalności związane z rozpoczęciem działalności.
 
Zawieszanie działalności gospodarczej
 
Autorzy projektu ustawy przewidzieli możliwość zawieszenia działalności gospodarczej bez konieczności wykreślenia wpisu z rejestru lub z ewidencji. Wywierałoby ono skutek tylko odnośnie obowiązku podatkowego i składek na ubezpieczenia społeczne.
Zaproponowano, by przedsiębiorca mógł zawiesić działalność jednorazowo na nie krócej niż dziesięć kolejnych dni i łącznie nie dłużej niż na 303 dni w roku kalendarzowym. Przedsiębiorcy zaś, którzy planowaliby dłuższą przerwę, musieliby wyrejestrować się z ewidencji.
Wniosek o zawieszenie przedsiębiorca składałby do urzędu skarbowego prowadzącego rejestr przedsiębiorców albo do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. We wniosku lub w zgłoszeniu należałoby podać datę rozpoczęcia oraz zakończenia zawieszenia działalności gospodarczej. Zawieszenie rozpoczynałoby się od daty wskazanej we wniosku lub w zgłoszeniu. Nie mogłoby jednak rozpocząć się z datą wsteczną, tzn. wcześniej niż od dnia złożenia wniosku o wpis stosownej informacji do rejestru przedsiębiorców, bądź od wpływu zgłoszenia do urzędu skarbowego.
W okresie zawieszenia działalności na przedsiębiorcy ciążyłyby pewne obowiązki. Nie mógłby on np. oferować ani sprzedawać towarów i usług, ani wykonywać innych czynności faktycznych i prawnych związanych z prowadzeniem działalności. Jednakże Zakaz nie obejmowałby jednak działalności podjętej po to, by zachować albo zabezpieczyć źródła przychodów. Chodzi np. o przyjmowanie należności, regulowanie zobowiązań, które powstały przed początkową datą zawieszania działalności, a także zatrudniania w niezbędnym zakresie pracowników. Przedsiębiorca nie mógłby więc odmówić zapłaty kontrahentom lub organom państwowym tłumacząc się zawieszeniem działalności gospodarczej. W czasie bowiem, gdy działalność została zawieszona, przedsiębiorca w dalszym ciągu jest pracodawcą. W dodatku może zostać u niego przeprowadzona kontrola.
Przedsiębiorca mógłby wznowić działalność wcześniej niż wskazał we wniosku. Miałby wówczas obowiązek złożyć wniosek o wpis stosownej informacji do rejestru przedsiębiorców, albo musiałby złożyć zgłoszenie aktualizacyjne.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK