| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Jak się mogą zmienić przepisy o działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy domagają się skutecznego uregulowania kontroli w firmach, uruchomienia tzw. jednego okienka, w którym załatwialiby wszystkie formalności związane z rozpoczęciem i prowadzeniem przedsiębiorstwa oraz umożliwienia zawieszania działalności bez potrzeby jej likwidacji.

Jak zmieniana jest ustawa
 
Pierwsze prace nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło w 2005 roku. W celu utworzenia Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej przy organach ewidencyjnych – co przewiduje art. 41 u.s.d.g. – przygotowano koncepcję systemu informatycznego InDyGo. Miał on być dwustopniowy i składać się z systemu centralnego oraz systemów lokalnych w gminach. System centralny miał pośredniczyć w przesyłaniu informacji między systemami lokalnymi a innymi rejestrami rządowymi, np. KRS, REGON, PESEL oraz CIDG.
W internecie byłaby dostępna wyszukiwarka, która umożliwiałaby przeglądanie informacji na temat zarejestrowanych przedsiębiorców. Gminy miały być wyposażone w specjalne oprogramowanie, umożliwiające zamieszczanie informacji o zarejestrowanych przedsiębiorcach w internecie.
W przygotowywanej nowelizacji zaproponowano wówczas także ograniczenie liczby kontroli prowadzonych w jednym czasie w tej samej firmie i jej oddziałach przez inspektorów z różnych organów kontroli. Planowano również wprowadzenie przepisów umożliwiających zawieszanie działalności i niepłacenie w okresie zawieszenia składek na ubezpieczenia społeczne bez konieczności wyrejestrowywania się z ZUS.
Prowadzone według tych założeń prace nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie doprowadziły jednak do stworzenia konkretnego projektu nowelizacji, który mógłby zostać przyjęty przez rząd, a następnie trafić do laski marszałkowskiej. Dlatego przygotowaniem projektu nowelizacji ustawy zajęli się posłowie. W kwietniu 2006 r. deputowani z Platformy Obywatelskiej zaproponowali projekt, który przewidywałby możliwość zawieszenia działalności gospodarczej i niepłacenie w tym czasie składek na ZUS.
W czerwcu 2006 r. natomiast sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości opracowała projekt przewidujący możliwość zawieszenia na 12 miesięcy działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają innych przedsiębiorców i zleceniobiorców, a także niepłacenie w tym czasie składek na ZUS. Na takich zasadach nie można byłoby jednak zawiesić działalności regulowanej ani objętej koncesjonowaniem. Decyzję o czasowym zaprzestaniu działalności gospodarczej na wniosek przedsiębiorcy wydawałby – zgodnie z tym projektem – organ ewidencyjny.
We wrześniu 2006 r. w Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie tego projektu ustawy i został on skierowany do prac w specjalnie powołanej podkomisji.
Twórcy poselskiego projektu uznali, że do momentu dużej nowelizacji ustawy, przygotowywanej przez Ministerstwo Gospodarki, zostanie uregulowana przynajmniej tak istotna dla przedsiębiorców sprawa jak zawieszanie działalności.
We wrześniu 2006 r. Rada Ministrów planowała wypowiedzieć się, czy nad poselskim projektem nowelizacji powinny dalej toczyć się prace w Sejmie, skoro przygotowywany jest w Ministerstwie Gospodarki rządowy projekt nowelizacji tej samej ustawy, w dodatku obejmujący swoim zakresem również ten sam problem umożliwienia przedsiębiorcom zawieszania prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak podczas posiedzenia rządu ten punkt został usunięty z porządku obrad.
W czerwcu 2006 r. Ministerstwo Gospodarki ujawniło założenia przygotowywanej nowelizacji, które dosyć istotnie różniły się od przyjętych w ubiegłym roku. Przede wszystkim zaproponowano rejestrację przedsiębiorców w urzędzie skarbowym, a nie w gminach i utworzenie Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez ministra gospodarki w systemie teleinformatycznym i możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na czas od 10 do 303 dni w roku kalendarzowym oraz uściślenie przepisów regulujących kontrole w firmach.
We wrześniu 2006 r. rząd nie przyjął projektu ustawy nowelizującej ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Wrócił on do Ministerstwa Gospodarki w celu naniesienia poprawek i do momentu oddawania tego numeru Tygodnika Prawa Gospodarczego do druku nie wpłynęła ponownie pod obrady rządu.
Jeżeli wkrótce nie zakończą się prace nad tą nowelizacją, to od 1 stycznia 2007 r. powstanie luka w przepisach. Przestaną bowiem obowiązywać art. 7 oraz 7a do 7i prawa działalności gospodarczej, ustawy z 19 listopada 1999 r. (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.). I jeśli nic się nie zmieni, to żeby rozpocząć działalność gospodarczą po 1 stycznia 2007 r., przedsiębiorca nie uzyska na dotychczasowych zasadach wpisu do ewidencji w gminie. Nie byłoby też przepisów wykonawczych umożliwiających zarejestrowanie przedsiębiorcy w sposób przewidziany w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, które miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Prawdopodobnie nie zdąży też wejść w życie przygotowywana w Ministerstwie Gospodarki nowelizacja i przewidziana w niej rejestracja nowych przedsiębiorców w urzędzie skarbowym.
Żeby jednak uniknąć luki w przepisach, istnieje jeszcze jedna możliwość: nowelizacja art. 66 ustawy z 2 lipca 2004 r. – przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808) w celu przesunięcia daty, w której utracą moc przepisy art. 7 oraz 7a do 7i prawa działalności gospodarczej z 19 listopada 1999 r. Warto byłoby ją przesunąć np. do 1 października 2008 r., ponieważ wówczas w przygotowywanym przez Ministerstwo Gospodarki projekcie nowelizacji przewidziano rozpoczęcie rejestrowania przez urzędy skarbowe przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK