| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Weksel w obrocie gospodarczym

Weksel w obrocie gospodarczym

Weksle mogą być wykorzystywane nie tylko jako środek płatniczy, lecz także jako wygodne zabezpieczenie roszczeń. Z jednej strony bowiem nie powodują zamrożenia pieniędzy dłużnika, a z drugiej wierzyciel, który uzyskał weksel, w każdym momencie może domagać się zapłaty wymienionej w nim kwoty.

Przyjęcie weksla, czyli akcept
 
Przyjęcie (akcept) dotyczy wyłącznie weksla trasowanego. Trasat nie staje się dłużnikiem wekslowym przez samo umieszczenie jego nazwiska na wekslu. Najpierw musi przyjąć weksel, czyli zaakceptować go. Dopiero wówczas staje się głównym dłużnikiem wekslowym. Przyjęcie weksla odbywa się na przedniej stronie weksla, przez zamieszczenie słowa przyjmuję, akceptuję, akcept i podpisu. Akcept musi być bezwarunkowy. Jedynym warunkiem dopuszczalnym jest warunek ograniczający kwotę. Akcept należy opatrzyć datą, gdy weksel jest płatny w pewien czas po okazaniu, albo weksel ma być przedstawiony do przyjęcia w oznaczonym terminie. O akcept występuje remitent lub wystawca weksla. Nie muszą jednak robić tego osobiście. Mogą skorzystać również z posłańca. W zasadzie weksel można przedstawić do przyjęcia aż do terminu płatności, choć niewykluczone jest zastrzeżenie, że nie powinno to nastąpić przed określoną datą. Weksel płatny w pewien czas po okazaniu musi być przedstawiony do przyjęcia w ciągu roku od daty wystawienia. Gdyby zdarzyło się, że trasat odmówi przyjęcia, posiadacz weksla – nie czekając na termin płatności – może dokonać zwrotnego poszukiwania, czyli zwrócić się do innych dłużników wekslowych z żądaniem zapłaty.
 
Poszukiwanie zwrotne
 
Posiadacz weksla może wszcząć zwrotne poszukiwanie przeciw indosantom, wystawcy i innym dłużnikom wekslowym:
• po terminie płatności, jeżeli zapłata nie nastąpiła,
• przed terminem, jeżeli:
– odmówiono przyjęcia w całości lub w części,
– otwarto postępowanie układowe, albo ogłoszono upadłość trasata bez względu na to, czy weksel przyjął, czy nie, lub jeśli trasat zaprzestał płacenia długów, choćby to zaprzestanie nie zostało stwierdzone orzeczeniem sądowym, lub jeśli przeprowadzono bezskutecznie egzekucję z jego majątku,
– otwarto postępowanie układowe albo ogłoszono upadłość wystawcy weksla, co do którego istnieje zakaz przedstawienia do przyjęcia.
Warunkiem, bez którego zwrotne poszukiwanie nie może dojść do skutku, jest dokonanie protestu wekslowego, chyba że na wekslu widnieje klauzula bez protestu, która zwalnia z tego obowiązku.
Zwrotne poszukiwanie może być prowadzone na drodze sądowej lub pozasądowej. Posiadaczowi weksla wolno dochodzić zapłaty od jednego lub kilku dłużników, nieważne, w jakiej kolejności. Wcześniej jednak istnieje obowiązek zawiadomienia o powstaniu prawa do zwrotnego poszukiwania. Posiadacz ma na to 4 dni powszednie od daty protestu, a każdy indosant 2 dni od powiadomienia poprzednika. Posiadacz może żądać od zobowiązanego zwrotnie sumy wekslowej, odsetek, kosztów protestu, prowizji komisowej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK