| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy

Swoje roszczenie wierzyciel może zabezpieczyć, ustanawiając zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych, należących do dłużnika. Pozwoli mu to wyegzekwować roszczenie z tej rzeczy lub z prawa majątkowego, nawet wówczas, gdy ich właścicielem nie będzie już dłużnik.

Tak. Różnica między tymi zastawami polega przede wszystkim na tym, że ustanowienie zastawu rejestrowego odbywa się na podstawie sporządzonej na piśmie umowy, która określa prawa i obowiązki obu stron. Jest to znacznie lepsze uregulowanie niż w kodeksie cywilnym
Umowa o zawarcie zastawu zwykłego nie podlega żadnej kontroli, natomiast podlega jej umowa o zastaw rejestrowy, ponieważ jest rejestrowana w sądzie. Zanim sąd wyda postanowienie o zarejestrowaniu, to zbada ją pod względem zgodności z prawem.
Przy zastawie rejestrowym rzecz lub prawo majątkowe pozostaje we władaniu dłużnika, który zabezpieczył nim spłatę swojego zobowiązania i w dalszym ciągu może z niego korzystać. Z tym mogą się jednak w praktyce łączyć pewne problemy związane na przykład z utratą rzeczy lub zniszczeniem jej. Wierzyciel powinien dopilnować, aby rzecz objęta zastawem rejestrowym została ubezpieczona.
Przy zastawie rejestrowym wierzyciel może łatwiej dochodzić należności niż przy zastawie, który jest uregulowany. W tym ostatnim przypadku trzeba uzyskać orzeczenie sądu zasądzające roszczenie, następnie opatrzyć je klauzulą wykonalności i skierować do egzekucji, aby w ten sposób odzyskać pieniądze przez sprzedaż tej rzeczy.
Pułapek, które zagrażałyby interesom wierzyciela i zabezpieczonym roszczeniom, jest znacznie mniej przy zastawie rejestrowym niż przy innych formach zabezpieczenia wierzytelności, na przykład przy zastawie sformułowanym w kodeksie cywilnym. Dlatego lepiej jest korzystać z zastawu rejestrowego w tych sytuacjach, w których przepisy go dopuszczają. Tym bardziej że zastaw rejestrowy zawsze wędruje za rzeczą, na której został zabezpieczony.
W przypadku zastawu ustanowionego na podstawie przepisów kodeksu cywilnego ta rzecz znajduje się zawsze we władaniu wierzyciela albo dozorcy, który został wyznaczony do jej przetrzymywania. W umowie zastawu rejestrowego można zastrzec, że przez pewien czas nie zostanie ona zbyta, a w razie braku takiego zapisu w umowie, to faktycznie rzecz nadal jest zabezpieczona. Każdy kolejny właściciel mógłby się ekskulpować z tego zabezpieczenia zastawem rejestrowym na nabytej rzeczy, jedynie wykazując, że nabywając rzecz nie mógł wiedzieć o ciążącym na niej zastawie, a przy dołożeniu należytej staranności też nie dowiedziałby się o tym. Nabywca musi sam ten fakt udowodnić, natomiast nie musi mu tego udowodnić wierzyciel.
W sytuacji gdy prowadzony jest rejestr zastawów trudno byłoby wykazać, że ktoś usiłował ustalić, czy rzecz jest obciążona, a mu się to nie udało.
Pomimo zbycia rzeczy jest ona nadal obciążona zastawem rejestrowym i do każdego kolejnego jej właściciela wierzyciel może występować z roszczeniem. Jeżeli ukradną rzecz obciążoną zastawem, to należy wówczas zbadać zapobiegliwość wierzyciela, który powinien ją ubezpieczyć m.in. na wypadek kradzieży. Gdy o to nie zadbał, to wówczas należy przed sądem na zasadach ogólnych wykazać winę dłużnika, który dopuścił do utraty rzeczy i dochodzić z tego tytułu odszkodowania. Droga do uzyskania go jest jednak wówczas długa i żmudna.
Gdy dłużnik utracił rzecz, to wierzyciel utracił zabezpieczenie. Nie może wówczas zmusić dłużnika, aby dał inną rzecz na zabezpieczenie, ale może domagać się wyegzekwowania należności, czyli wypowiedzieć umowę i zobowiązanie postawić w stan natychmiastowej wymagalności.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK