| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zastaw rejestrowy

Zastaw rejestrowy

Swoje roszczenie wierzyciel może zabezpieczyć, ustanawiając zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych i zbywalnych prawach majątkowych, należących do dłużnika. Pozwoli mu to wyegzekwować roszczenie z tej rzeczy lub z prawa majątkowego, nawet wówczas, gdy ich właścicielem nie będzie już dłużnik.

Aby zastaw rejestrowy mógł zostać ustanowiony na udziałach w spółce z o.o. albo aby można było zbyć udziały w spółce z o.o. obciążone takim zastawem, należy sporządzić umowę z podpisami notarialnie poświadczonymi. Takie wymogi stawiają przepisy kodeksu spółek handlowych. Natomiast ustawa o zastawie rejestrowym do ustanowienia tego zastawu wymaga jedynie formy pisemnej. W związku z tym powstaje zbieg dwóch norm i należy wyjaśnić, który przepis ma charakter szczególny. Jest to ważny problem, ponieważ niezachowanie formy przewidzianej w ustawie pod rygorem nieważności spowoduje nieważność umowy zastawu.
W piśmiennictwie nie ma jednolitego stanowiska na ten temat. Część doktryny przychyla się do tego, że pierwszeństwo mają przepisy o zastawie rejestrowym, zaś inni skłaniają się do tego, że pierwszeństwo mają przepisy kodeksu spółek handlowych.
Ja wprawdzie uważam, że w tym przypadku należy uwzględniać przepisy o zastawie rejestrowym, ale istnieje też orzeczenie Sądu Najwyższego, które stanowi, że umowa zastawu rejestrowego ustanowionego na udziałach w spółce z o.o. powinna zostać sporządzona z podpisami notarialnie poświadczonymi. Aż do czasu wydania tego orzeczenia kancelarie warszawskie nie stosowały wymogu sporządzenia umowy z podpisami notarialnie poświadczonymi. Gdyby jeszcze inne składy Sądu Najwyższego wydały podobne orzeczenia, to powstałby problem związany z ważnością wielu już wcześniej zawartych umów o zastaw rejestrowy ustanowionych na udziałach w spółce z o.o., które nie zostały sporządzone z podpisami notarialnie poświadczonymi.
Następny problem łączy się z treścią art. 4 ustawy o zastawie rejestrowym. Chodzi tutaj o konsorcja bankowe i umowy udzielenia kredytu. Z uwagi na charakter akcesoryjny prawa zastawu rejestrowego wydaje się, że powinny tutaj obowiązywać takie same zasady, jak przy ustanawianiu hipoteki, czyli jedna wierzytelność, jeden zastaw. Nie może więc jeden zastaw zabezpieczać kilku wierzytelności. Przy konstruowaniu umowy o zastaw rejestrowy trzeba na to zwracać uwagę.
Następna wątpliwość: czy zastawem rejestrowym można obciążać przedsiębiorców w rozumieniu kodeksu cywilnego. Jest to kwestia sporna i praktycy czekają na orzeczenie Sądu Najwyższego, które jednoznacznie rozstrzygnęłoby ją.
Kolejna wątpliwość łączy się z art. 18 ustawy o zastawie rejestrowym i banków, które udzielają kredytu na zakup samochodu i zabezpieczają go na tym pojeździe. Stosują one przy tym taką technikę, która stanowi, że zastaw oprócz spłacenia udzielonej pożyczki może obejmować również inne należności, które powstały w związku ze stosunkami między bankiem a tym klientem. Korzystają przy tym z art. 18, który stanowi, że wygaśnięcie wierzytelności objętej zastawem rejestrowym pociąga za sobą wygaśnięcie tego zastawu, chyba że umowa zastawnicza stanowi inaczej.
Jednak Sąd Najwyższy przeciął tę praktykę. Stwierdził bowiem, że jest to możliwe tylko wówczas, gdy w umowie o ustanowienie zastawu inna wierzytelność jest bardzo dokładnie określona.
Może się zdarzyć, że w rejestrze zastawów jest wpis zastawu, który w rzeczywistości nie istnieje, ponieważ umowa nie jest ważna. W ustawie o zastawie rejestrowym nie ma takiej instytucji, jak w ustawie o księgach wieczystych, która dopuszcza wniesienie powództwa o ustalenie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Rostworowska

Specjalista ds. obsługi klientów biznesowych z sektora finansowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »