| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zawiązać i prowadzić spółkę komandytową

Jak zawiązać i prowadzić spółkę komandytową

Przedsiębiorcy ciągle rzadziej wybierają spółkę komandytową niż inne formy prawne prowadzenia działalności. Bierze się to po części z braku przyzwyczajeń i pozytywnych przykładów z najbliższego otoczenia, a po części stąd, że nadal mało o niej wiedzą. Kiedy więc decydują się na wydanie pieniędzy na poradę adwokata lub radcy prawnego i na akt notarialny, wybierają przeważnie spółkę z o.o. Tymczasem i spółka komandytowa ma nieocenione zalety.

Firma, czyli nazwa
 
Firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko lub firmę co najmniej jednego komplementariusza oraz dodatek „spółka komandytowa”, co w obrocie wolno skracać do „sp.k.”. Jeżeli komplementariuszem jest osoba prawna, firma spółki komandytowej powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) tej osoby prawnej. Oczywiście i tu konieczne jest dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowa”. Nie można jednak umieścić w firmie nazwiska lub nazwy komandytariusza. A gdyby tak się jednak stało, odpowiadałby on wobec osób trzecich jak komplementariusz (art. 104 par. 4 k.s.h.), choć nie zmieniałoby to wewnętrznych stosunków między wspólnikami.
 
Wniosek na formularzach
 
Wniosek o wpis spółki do rejestru składa się na urzędowym formularzu KRS-W1, który powinien być wypełniony zgodnie z umową spółki. Do formularza konieczne są załączniki:
• KRS-WC – informacja na temat wspólników spółki komandytowej,
• KRS-WK – informacja o zasadach reprezentacji,
• KRS-WM – informacja dotycząca przedmiotu działalności.
 
Siedziba i adres
 
Siedzibą spółki zawsze jest miejscowość, w której wspólnicy zarządzają spółką, albo w której mieści się zakład główny przedsiębiorstwa spółki. I to ją należy wpisać do umowy, a nie dokładny adres. Ten ostatni bowiem może się często zmieniać, a gdyby był wpisany do umowy spółki, należałoby każdorazowo zmieniać u notariusza umowę. Adres należy jednak zgłosić do KRS i aktualizować przy każdej przeprowadzce spółki, ponieważ w ten sposób wspólnicy zarządzający zapewniają sobie, albo przynajmniej wysoce uprawdopodabniają, że będzie do nich docierała wszelka urzędowa korespondencja.
 
Przedmiot działalności
 
Przedmiot działania spółki warto oznaczyć według PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) już w umowie spółki, a nie tylko w formularzach wniosków zgłoszeniowych do sądu rejestrowego. Chodzi o to, by nie było wątpliwości, czym spółka ma się zajmować. Można określić go w umowie spółki dość szeroko, bo jeśli nawet przedsiębiorstwo nie zacznie robić od razu wszystkiego, to wspólnicy pozostawiają sobie furtkę do poszerzenia przedmiotu zainteresowań w każdej chwili, bez konieczności zmiany umowy spółki. Gdyby jednak komplementariusz czy prokurenci dokonali czynności wykraczającej poza przedmiot działalności określony w umowie i nieujęty w KRS, to czynność taka nie byłaby nieważna, choć zapewne doprowadziłaby do problemów podatkowych. Urząd skarbowy bowiem z pewnością zakwestionowałby koszty związane z taką działalnością, a także odliczenie naliczonego VAT.
 
Na czas nieoznaczony lub oznaczony
 
Czas trwania spółki wymaga oznaczenia, gdy ma ona działać do określonej daty (zawarcie umowy na czas życia wspólnika uważa się za zawiązanie spółki na czas nieoznaczony – art. 61 par. 2 k.s.h.). W praktyce przyjął się zwyczaj wpisywania do umowy spółki również postanowienia, że spółkę zawarto na czas nieoznaczony.
Zapis dotyczący trwania spółki ma znaczenie dla możliwości wypowiedzenia takiej umowy. Spółkę zawiązaną na czas nieoznaczony wspólnik może wypowiedzieć na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego (art. 61 par. 1 k.s.h.), o ile oczywiście umowa spółki nie przewidziała okresu krótszego. Wierzyciel ma jeszcze szersze uprawienia i nie można ich zmienić umową spółki. Otóż jeśli w ciągu sześciu ostatnich miesięcy bezskutecznie prowadzono egzekucję z ruchomości wspólnika, to wierzyciel, który uzyskał na podstawie tytułu egzekucyjnego zajęcie roszczeń służących wspólnikowi w razie jego wystąpienia ze spółki lub w przypadku jej rozwiązania, może wypowiedzieć umowę spółki na sześć miesięcy przed końcem roku obrotowego. Wolno mu to uczynić nawet wtedy, kiedy umowa spółki została zawarta na czas oznaczony (art. 63 par. 2 k.s.h.).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK