| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zawiązać i prowadzić spółkę komandytową

Jak zawiązać i prowadzić spółkę komandytową

Przedsiębiorcy ciągle rzadziej wybierają spółkę komandytową niż inne formy prawne prowadzenia działalności. Bierze się to po części z braku przyzwyczajeń i pozytywnych przykładów z najbliższego otoczenia, a po części stąd, że nadal mało o niej wiedzą. Kiedy więc decydują się na wydanie pieniędzy na poradę adwokata lub radcy prawnego i na akt notarialny, wybierają przeważnie spółkę z o.o. Tymczasem i spółka komandytowa ma nieocenione zalety.

Dwie kategorie wspólników
 
Spółka komandytowa jest jedną z handlowych spółek osobowych (została uregulowana w kodeksie spółek handlowych). Musi być zawiązana w celu prowadzenia przedsiębiorstwa. Wyróżnia ją przede wszystkim to, że ma dwie kategorie wspólników – komplementariuszy i komandytariuszy. Bez którejkolwiek z nich nie może ani powstać, ani istnieć (art. 102 k.s.h.).
Komplementariusze odpowiadają wobec wierzycieli za zobowiązania spółki osobiście, całym swoim majątkiem obecnym i przyszłym, zaś odpowiedzialność komandytariuszy jest ograniczona do wysokości sumy komandytowej.
W praktyce okazuje się, że nie jest to spółka dla początkujących w biznesie, niezorientowanych w przepisach prawa gospodarczego i niezamożnych. Jest bowiem konstrukcją trudniejszą do zawiązania, droższą i bardziej skomplikowaną w działaniu niż spółka cywilna, czy nawet jawna (choćby dlatego, że umowa spółki i każdy do niej aneks musi mieć formę aktu notarialnego, od początku powinna prowadzić księgi rachunkowe, a widoczne korzyści, np. podatkowe, zaczyna dawać dopiero przy pewnej skali przedsięwzięcia).
 
Atrakcyjna forma
 
Spółka komandytowa wydaje się atrakcyjniejsza niż np. spółka z o.o., ponieważ podatnikami podatku dochodowego (PIT) są w niej wspólnicy, a nie spółka, która nie ma osobowości prawnej, więc nie płaci CIT. A skoro przychody uzyskane z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa w tej formie są przychodami z działalności gospodarczej, to w razie spełnienia warunków zapisanych w ustawie o PIT wspólnicy mogą wybrać 19-procentową stawkę.
Atrakcyjna, choć wymagająca i sporego starania, i znajomości rzeczy, jest spółka w spółce. Optymalne wydaje się rozwiązanie, w którym komandytariuszem jest osoba fizyczna, a komplementariuszem założona przez nią spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wówczas osoba fizyczna będzie odpowiadała za zobowiązania spółki komandytowej wyłącznie do wysokości sumy komandytowej i kapitału, jaki ulokowała w spółce z o.o., jeżeli oczywiście owa osoba fizyczna nie będzie członkiem zarządu swojej spółki z o.o. Komplementariusz ów będzie jednocześnie mógł czerpać bez mała nieograniczone zyski ze spółki komandytowej (zależy to oczywiście od postanowień umowy tej spółki) przy jednoczesnym opodatkowaniu 19-procentową stawką liniową. Nie jest więc podatnikiem podatku dochodowego, a opodatkowaniu tym podatkiem podlegają tylko jej wspólnicy, proporcjonalnie do udziału w jej zysku. Tymczasem w spółce z o.o. dochód będzie opodatkowany najpierw CIT w wysokości 19 proc., a potem dywidenda podlega PIT, który to podatek w najlepszym razie udziałowcy zapłacą według 19-proc. stawki.
Niezaprzeczalną korzyścią jest też możliwość rozliczenia straty poniesionej przez spółkę komandytową w roku jej poniesienia przez wspólników prowadzących na własny rachunek pozarolniczą działalność, którzy osiągnęli w tym roku podatkowym dochód z tej działalności. W spółce z o.o. natomiast rozliczenie straty następuje dopiero w kolejnych latach podatkowych.
 
Podmiot praw i obowiązków
 
Spółka komandytowa nie jest wprawdzie osobą prawną, ale ma zdolność prawną. Jest podmiotem prawa niezależnie od swoich wspólników (jak wszystkie zresztą osobowe spółki handlowe). Może więc we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, a także pozywać i być pozywaną (zdolność sądowa). I mimo że nigdzie nie zostało to wyrażone wprost, może być stroną postępowania administracyjnego.
Jeśli zaś chodzi o sprawy podatkowe, to spółka taka ma własny NIP i jest podatnikiem VAT, ale nie CIT, ponieważ nie jest osobą prawną.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »