| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zawiązać i prowadzić spółkę komandytową

Jak zawiązać i prowadzić spółkę komandytową

Przedsiębiorcy ciągle rzadziej wybierają spółkę komandytową niż inne formy prawne prowadzenia działalności. Bierze się to po części z braku przyzwyczajeń i pozytywnych przykładów z najbliższego otoczenia, a po części stąd, że nadal mało o niej wiedzą. Kiedy więc decydują się na wydanie pieniędzy na poradę adwokata lub radcy prawnego i na akt notarialny, wybierają przeważnie spółkę z o.o. Tymczasem i spółka komandytowa ma nieocenione zalety.

Rozwiązanie spółki
 
Do rozwiązania spółki komandytowej stosuje się przepisy obowiązujące przy spółce jawnej, czyli zgodnie z art. 58 k.s.h. rozwiązanie sp.k. powodują:
1) przyczyny przewidziane w umowie spółki,
2) jednomyślna uchwała wszystkich wspólników,
3) ogłoszenie upadłości spółki,
4) śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości,
5)wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika,
6) prawomocne orzeczenie sądu.
W przypadku spółki komandytowej występują pewne specyficzne zasady charakterystyczne wyłącznie dla niej. A mianowicie: śmierć komandytariusza nie stanowi przyczyny rozwiązania spółki. Spadkobiercy komandytariusza powinni natomiast wskazać spółce jedną osobę do wykonywania ich praw. Czynności dokonane przez pozostałych wspólników przed takim wskazaniem wiążą spadkobierców komandytariusza. Podział udziału komandytariusza w majątku spółki między spadkobierców jest skuteczny wobec spółki jedynie za zgodą pozostałych wspólników. W ten sposób przez dziedziczenie zwiększa się na ogół liczba wspólników w stosunku do liczby z umowy spółki. Należy przy tym określić wysokość sumy komandytowej każdego nowego komandytariusza oraz wpisać ją do rejestru przedsiębiorców. Umowa między spadkobiercami, podobnie jak i zgoda wspólników, powinna mieć formę aktu notarialnego,
Ponadto, mimo śmierci komandytariusza, jego upadłości czy wypowiedzenia dokonanego przez samego wspólnika tego rodzaju lub jego wierzyciela osobistego, spółka trwa nadal między pozostałymi wspólnikami, jeśli umowa spółki tak stanowi i pozostali wspólnicy tak postanowią (art. 64 par. 1 k.s.h.). Uzgodnienie takie powinno nastąpić w przypadku śmierci lub upadłości natychmiast, w razie wypowiedzenia zaś – przed upływem okresu wypowiedzenia. W przeciwnym razie spadkobiercy, zarządca masy upadłości, wspólnik, który wypowiedział umowę, bądź też jego wierzyciel osobisty mogą domagać się przeprowadzenia likwidacji spółki (wyjątek od art. 58 pkt 4 k.s.h.).
Należy pamiętać, że ze względu na specyfikę spółki komandytowej, żeby mogła ona nadal funkcjonować w takiej formie, zawsze musi pozostać co najmniej jeden komplementariusz i co najmniej jeden komandytariusz.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »