| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Jak korzystać z przepisów o nieuczciwej konkurencji

Przedsiębiorcy działający na polskim rynku coraz częściej mają do czynienia z nieuczciwymi działaniami konkurentów. Niestety, nie zawsze potrafią odróżnić, które z nich są tolerowane przez prawo, a które z nim niezgodne. Dotyczy to zarówno naruszających, jak i poszkodowanych. Firmy nie wiedzą również, czego mogą się domagać w związku z dopuszczeniem się nieuczciwej konkurencji przez inną firmę i jakie konsekwencje w razie czego mogą same ponieść.

Bez systemów argentyńskich
 
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że po 3 czerwca 2004 r. nie można tworzyć systemów argentyńskich. Polegają one na tym, że tworzone są grupy osób w celu finansowania zakupu określonych rzeczy. Nie można również zawierać nowych umów w systemach istniejących przed tą datą. Tworzenie grup w systemie argentyńskim traktowane jest jako czyn nieuczciwej konkurencji.
Umowy zawarte po 3 czerwca 2004 r. są więc nieważne, natomiast te sprzed 3 czerwca 2004 r. nadal obowiązują i są realizowane na umówionych zasadach.
 
Bez łapownictwa
 
Czynem nieuczciwej konkurencji jest również przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną. Dotyczy to osób fizycznych będących przedsiębiorcą, a także działających na rzecz przedsiębiorcy (uprawnionych do reprezentacji, podejmowania w jego imieniu decyzji lub wykonywania kontroli nad firmą), a także osób, którym prawo do podejmowania decyzji udzieliły osoby działające na rzecz przedsiębiorcy (np. członek zarządu spółki zobowiązał pracownika do przygotowania formalności związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a ten ostatni wręczył łapówkę urzędnikowi).
 
Odpowiedzialność cywilna
 
Przedsiębiorca, którego interes został naruszony lub choćby zagrożony w wyniku dokonania czynu nieuczciwej konkurencji, może dochodzić roszczeń zarówno o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym.
Roszczeniami niemajątkowymi są: zaniechanie niedozwolonych działań, usunięcie skutków takich działań i złożenie jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.
Do roszczeń majątkowych należą: naprawienie wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych, wydanie (również na zasadach ogólnych) bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a także, jeśli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony, zasądzenie odpowiedniej kwoty na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego.
O zasądzenie określonej sumy na cel społeczny, a także z roszczeniami niemajątkowymi mogą wystąpić także krajowe lub regionalne organizacje, których celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców, a także prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji zagraża lub narusza interesy konsumentów. Tak więc uprawnieni instytucjonalnie mają nieco węższy zakres roszczeń niż poszkodowany przedsiębiorca.
Uprawniony może również zwrócić się do sądu o zdecydowanie o wyrobach, ich opakowaniach, materiałach reklamowych i innych przedmiotach bezpośrednio związanych z popełnieniem czynu nieuczciwej konkurencji. Sąd może w szczególności orzec o ich zniszczeniu lub zaliczeniu na poczet odszkodowania.
Warto zauważyć, że roszczenie niemajątkowe może faktycznie stanowić dolegliwość finansową. Jeśli bowiem nieuczciwy konkurent zostanie zobowiązany np. do wielokrotnego złożenia w poczytnym ogólnopolskim dzienniku odpowiedniego oświadczenia, to może okazać się, że zapłaci za to kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Można też zwrócić się do sądu o wydanie zarządzenia tymczasowego, w ramach którego sąd ma prawo ustanowić zakaz zbywania po określonej cenie lub innego wprowadzania towarów do obrotu, a także zakaz prowadzenia reklamy określonej treści. O wydanie takiego zarządzenia można zwrócić się do sądu, w którego okręgu znajduje się mienie osoby, która dopuściła się czynu nieuczciwej konkurencji, albo gdzie nastąpił taki czyn.
Roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji przedawniają się z upływem 3 lat. Bieg przedawnienia rozpoczyna się oddzielnie dla każdego naruszenia. W każdym wypadku roszczenie przedawnia się po 10 latach od daty, w której wyrządzono szkodę. Również dziesięcioletni okres przedawnienia obowiązuje, jeśli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie zobowiązanej do jej naprawienia.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mamiński & Wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK