| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek handlowych nie kończą się z chwilą wpisania nowej spółki do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przez cały czas jej istnienia wskazane w ustawie osoby lub organy obowiązane są aktualizować informacje o spółce. Wnioski do KRS nie powinny być składane w ostatniej chwili, ponieważ bywa to ryzykowne, zwłaszcza że ustawowe terminy są bardzo krótkie, a konsekwencje ich niedotrzymania poważne.

Odpowiedzialni wspólnicy
 
Każdy ze wspólników ma zarówno prawo, jak i obowiązek dokonywania zgłoszenia spółki do rejestru. Oznacza to, że nie jest konieczne, by zgłoszenia dokonali łącznie wszyscy. Jeśli uczyni to jeden albo niektórzy, pozostali muszą współdziałać. Po powstaniu spółki obowiązki rejestracyjne realizują wspólnicy zgodnie z przyjętymi zasadami reprezentacji.
W spółce partnerskiej obowiązek ten ciąży na partnerach uprawnionych do reprezentowania spółki albo na zarządzie, jeśli został ustanowiony.
W spółce komandytowej natomiast wniosek o wpis do rejestru powinien być dokonany co do zasady przez komplementariuszy. Mogą oni złożyć wniosek o wpis nawet gdyby nie mieli prawa do reprezentacji spółki (art. 26 par. 3 w zw. z art. 103 k.s.h.). Przyszły komandytariusz ma prawo zgłoszenia pierwszego wniosku o wpis. Nie działa on jednak jako komandytariusz, ponieważ status ten osiągnie dopiero z chwilą wpisu spółki do rejestru. Po wpisie będzie mógł dokonywać stosownych zgłoszeń do rejestru, o ile zostanie pełnomocnikiem lub prokurentem.
Zgłoszenia o otwarciu likwidacji dokonuje likwidator. Gdyby z różnych powodów po zamknięciu postępowania likwidacyjnego nie było likwidatorów, wniosek taki może złożyć wspólnik. Złożenie wniosku o wykreślenie odbywa się według zasad reprezentacji spółki.
 
Spółka komandytowo-akcyjna
 
Spółka ta łączy cechy spółki komandytowej, jak i akcyjnej. Dlatego też w jej przypadku do obowiązków rejestracyjnych będą miały zastosowanie wymagania dotyczące obu tych spółek. Formularze niezbędne do zarejestrowania spółki komandytowo-akcyjnej to:
• KRS – W2 – wniosek o wpis spółki do rejestru,
• KRS – WB – dane komplementariuszy,
• KRS – WM – przedmiot działalności,
• KRS – WG – emisja akcji.
Wskazanie imion i nazwisk osób uprawnionych do reprezentowania spółki i sposobu reprezentacji, a gdy komplementariusze powierzyli tylko niektórym spośród nich prowadzenie spraw spółki – zaznaczenia tej okoliczności – dokonuje się na formularzu KRS-WK.
 
Spółki kapitałowe
 
Obowiązki rejestracyjne spółek kapitałowych, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, są szersze niż powinności spółek osobowych w tej dziedzinie. Wynika ze specyfiki tych podmiotów. Zasadniczo jednak w większości przypadków zgłoszeniu do rejestru podlegają te same zdarzenia.
W spółkach kapitałowych obowiązki rejestrowe realizuje zarząd. Wnioski o wpis podpisywane są zgodnie z zasadą reprezentacji obowiązującą w spółce. W wyjątkowych przypadkach konieczne są podpisy wszystkich członków zarządu (np. wniosek o zarejestrowanie spółki).
Inaczej wygląda sprawa reprezentacji, jeżeli spółka jest w likwidacji. Zgłoszenie o otwarciu likwidacji jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem likwidatorów. Może być wykonane z pominięciem zasad reprezentacji, indywidualnie – przez każdego likwidatora.
Osoby dokonujące zgłoszenia danych objętych wnioskiem rejestracyjnym powinny pamiętać, że ponoszą odpowiedzialność za brak, złą wolę lub nierzetelność wykazaną przy wykonywaniu swoich obowiązków (art. 291 i 292 k.s.h.).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK