| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki rejestracyjne spółek handlowych

Obowiązki osób prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek handlowych nie kończą się z chwilą wpisania nowej spółki do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Przez cały czas jej istnienia wskazane w ustawie osoby lub organy obowiązane są aktualizować informacje o spółce. Wnioski do KRS nie powinny być składane w ostatniej chwili, ponieważ bywa to ryzykowne, zwłaszcza że ustawowe terminy są bardzo krótkie, a konsekwencje ich niedotrzymania poważne.

Obowiązki spółek osobowych
 
Obowiązki rejestracyjne osobowych spółek handlowych, czyli jawnej, partnerskiej i komandytowej, są niemal identyczne. Zgłoszeniu podlegają właściwie te same informacje, stosowane są te same terminy, a także (z pewnymi wyjątkami) formularze.
Podstawowym obowiązkiem wspólników, którzy zawarli umowę spółki jest zgłoszenie tego do rejestru przedsiębiorców. Ma to znaczenie z dwóch powodów: po pierwsze – spółka taka powstaje dopiero w momencie wpisu do rejestru, a po drugie – z tą chwilą zmieniają się zasady odpowiedzialności wspólników.
Oczywiście na tym obowiązki rejestracyjne spółek się nie kończą. Zgłoszeniu podlegają ponadto:
• wszelkie zmiany danych dotyczących już zarejestrowanej spółki – np. zmiana siedziby, przedmiotu działalności, firmy, wspólników, umowy spółki,
• ustanowienie prokury,
• otwarcie i zakończenie likwidacji,
• informacje składane w związku z łączeniem lub przekształcaniem spółek.
Zgłoszeniu do rejestru podlega też fakt pozbawienia partnera prawa do reprezentowania spółki, jeżeli pozostali partnerzy podjęli taką decyzję. Wpis tego faktu ma zasadnicze znaczenie wobec osób trzecich, ponieważ skutek następuje dopiero z chwilą wpisu do rejestru.
Informacją szczególną w przypadku spółki komandytowej, podlegającą zarejestrowaniu, jest również zmiana wysokości sumy komandytowej (podwyższenie jej lub obniżenie). Obniżenie sumy komandytowej dokonane w uchwale, a niezarejestrowane, nie wywołuje żadnych skutków prawnych wobec wierzycieli, których wierzytelności powstały przed wpisaniem obniżenia do rejestru. Od momentu wpisania obniżenia sumy komandytowej do rejestru odpowiedzialność wobec wierzycieli określona jest poziomem zarejestrowanej sumy na niższym poziomie.
 
Spółka jawna do rejestru
 
Wniosek o wpis spółki do rejestru składa się na urzędowym formularzu KRS-W1, który powinien być wypełniony zgodnie z umową spółki. Załączniki, które muszą być dołączone do tego formularza to:
• KRS-WB – informacja na temat wspólników spółki jawnej,
• KRS-WK – informacja o zasadach reprezentacji,
• KRS-WM – informacja dotycząca przedmiotu działalności.
Ponadto wspólnicy mogą być zobowiązani do złożenia dodatkowych formularzy (załączników), jeśli zaistnieją okoliczności podlegające zgłoszeniu, np. powołanie prokurenta lub utworzenie oddziału.
Wraz z wymienionymi formularzami należy przekazać do sądu 1 egzemplarz umowy spółki jawnej (w oryginale), listę wspólników zawierającą: nazwiska i imiona bądź nazwy wspólników oraz adresy wspólników lub ich adresy dla doręczeń i poświadczone urzędowo (przez notariusza) wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki.
Nie można zapominać o dowodach wniesienia opłaty.
Ponadto współmałżonek wspólnika spółki jawnej może żądać wpisania do rejestru wzmianki o intercyzie.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK