| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Spółkę cywilną zawsze warto polecać początkującym przedsiębiorcom, którzy nie chcą działać w pojedynkę. Również znakomicie nadaje się ona do zorganizowania niedużej, rodzinnej firmy. Jej zawiązanie nie wymaga ani skomplikowanych formalności, ani kosztownych wkładów. Każdy wspólnik może mieć wpływ na działalność. Przedsiębiorstwo w tej postaci wolno prowadzić latami, jeśli obroty spółki pozostaną niewielkie.

Zalety i wady spółki cywilnej
 
PLUSY:
•  łatwość zawiązywania i likwidacji spółki;
•  możliwość zredagowania umowy dostosowanej do potrzeb konkretnych wspólników;
•  brak wymagań kapitałowych i prawo do świadczenia usług na rzecz spółki zamiast wnoszenia tytułem wkładu pieniędzy lub rzeczy,
•  niewielki formalizm i nieduże koszty związane z wpisywaniem spółki do ewidencji działalności gospodarczej (przy wpisach przedsiębiorców-wspólników),
•  możliwość zastosowania wszystkich uproszczeń podatkowych i rachunkowych proponowanych małym przedsiębiorcom.
MINUSY:
•  ponoszenie przez wspólników osobistej, solidarnej odpowiedzialności za wszystkie zobowiązania spółki;
•  niemożność prowadzenia działalności w większym rozmiarze (konieczność przekształcenia w spólkę jawną spółki cywilnej, która osiągnie w ciągu dwóch kolejnych lat obroty stanowiące równowartość 800 tys. euro).
Nowy wspólnik może przystąpić tylko dzięki zmianie umowy spółki, w dodatku za zgodą wierzycieli spółki. Nie jest natomiast dopuszczalne takie przeniesienie udziału w spółce (jest to termin nieścisły, ale używany dla uproszczenia) na osobę trzecią (art. 863 par. 1 k.c.), jak w innych spółkach (handlowych). Możliwe jest jednak uzyskanie członkostwa w spółce w wyniku wstąpienia spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika, jeżeli umowa spółki tak stanowi (art. 872 k.c.).
 
Przekształcenie obowiązkowe i dobrowolne
 
Wszystkie spółki osób fizycznych, których każdy wspólnik jest oddzielnie wpisany do ewidencji działalności gospodarczej, mogą spokojnie prowadzić przedsiębiorstwo dopóty, dopóki nie zwiększą im się obroty do wielkości zapisanej w art. 26 par. 4 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Wszyscy wspólnicy muszą bowiem zgłosić do sądu rejestrowego przekształcenie spółki cywilnej w jawną, jeżeli przychody netto tej spółki w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych powodują – zgodnie z przepisami o rachunkowości – obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. A dzieje się tak, gdy spółka cywilna osób fizycznych zaczyna sprzedawać towary lub prowadzić operacje finansowe za równowartość co najmniej 800 tys. euro. Przekształcenie spółki cywilnej w jawną wymaga dostosowania – przed zgłoszeniem do KRS – umowy spółki cywilnej do przepisów o spółce jawnej (art. 25 k.s.h.).
Trzeba też złożyć w sądzie wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki. W razie niewypełnienia obowiązku zgłoszenia spółki do rejestru, każdy wspólnik może być obłożony grzywna do 20 tys. zł (art. 627 k.s.h.).
Poza tym spółka cywilna może być przekształcona w każdą inną niż jawna spółkę handlową, czyli w partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjną (art. 551 par. 2 k.s.h.). W takich wypadkach należy odpowiednio stosować przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową.
Zawsze spółka cywilna przekształca się w handlową z chwilą wpisu do rejestru i każdej powstałej z przekształcenia przysługują wszystkie prawa i obowiązki, jakie mieli wspólnicy s.c.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »