| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Spółkę cywilną zawsze warto polecać początkującym przedsiębiorcom, którzy nie chcą działać w pojedynkę. Również znakomicie nadaje się ona do zorganizowania niedużej, rodzinnej firmy. Jej zawiązanie nie wymaga ani skomplikowanych formalności, ani kosztownych wkładów. Każdy wspólnik może mieć wpływ na działalność. Przedsiębiorstwo w tej postaci wolno prowadzić latami, jeśli obroty spółki pozostaną niewielkie.

Zalety i wady spółki cywilnej
 
PLUSY:
•  łatwość zawiązywania i likwidacji spółki;
•  możliwość zredagowania umowy dostosowanej do potrzeb konkretnych wspólników;
•  brak wymagań kapitałowych i prawo do świadczenia usług na rzecz spółki zamiast wnoszenia tytułem wkładu pieniędzy lub rzeczy,
•  niewielki formalizm i nieduże koszty związane z wpisywaniem spółki do ewidencji działalności gospodarczej (przy wpisach przedsiębiorców-wspólników),
•  możliwość zastosowania wszystkich uproszczeń podatkowych i rachunkowych proponowanych małym przedsiębiorcom.
MINUSY:
•  ponoszenie przez wspólników osobistej, solidarnej odpowiedzialności za wszystkie zobowiązania spółki;
•  niemożność prowadzenia działalności w większym rozmiarze (konieczność przekształcenia w spólkę jawną spółki cywilnej, która osiągnie w ciągu dwóch kolejnych lat obroty stanowiące równowartość 800 tys. euro).
Nowy wspólnik może przystąpić tylko dzięki zmianie umowy spółki, w dodatku za zgodą wierzycieli spółki. Nie jest natomiast dopuszczalne takie przeniesienie udziału w spółce (jest to termin nieścisły, ale używany dla uproszczenia) na osobę trzecią (art. 863 par. 1 k.c.), jak w innych spółkach (handlowych). Możliwe jest jednak uzyskanie członkostwa w spółce w wyniku wstąpienia spadkobierców w miejsce zmarłego wspólnika, jeżeli umowa spółki tak stanowi (art. 872 k.c.).
 
Przekształcenie obowiązkowe i dobrowolne
 
Wszystkie spółki osób fizycznych, których każdy wspólnik jest oddzielnie wpisany do ewidencji działalności gospodarczej, mogą spokojnie prowadzić przedsiębiorstwo dopóty, dopóki nie zwiększą im się obroty do wielkości zapisanej w art. 26 par. 4 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Wszyscy wspólnicy muszą bowiem zgłosić do sądu rejestrowego przekształcenie spółki cywilnej w jawną, jeżeli przychody netto tej spółki w każdym z dwóch ostatnich lat obrotowych powodują – zgodnie z przepisami o rachunkowości – obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. A dzieje się tak, gdy spółka cywilna osób fizycznych zaczyna sprzedawać towary lub prowadzić operacje finansowe za równowartość co najmniej 800 tys. euro. Przekształcenie spółki cywilnej w jawną wymaga dostosowania – przed zgłoszeniem do KRS – umowy spółki cywilnej do przepisów o spółce jawnej (art. 25 k.s.h.).
Trzeba też złożyć w sądzie wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki. W razie niewypełnienia obowiązku zgłoszenia spółki do rejestru, każdy wspólnik może być obłożony grzywna do 20 tys. zł (art. 627 k.s.h.).
Poza tym spółka cywilna może być przekształcona w każdą inną niż jawna spółkę handlową, czyli w partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjną (art. 551 par. 2 k.s.h.). W takich wypadkach należy odpowiednio stosować przepisy dotyczące przekształcenia spółki jawnej w inną spółkę handlową.
Zawsze spółka cywilna przekształca się w handlową z chwilą wpisu do rejestru i każdej powstałej z przekształcenia przysługują wszystkie prawa i obowiązki, jakie mieli wspólnicy s.c.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK