| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Spółkę cywilną zawsze warto polecać początkującym przedsiębiorcom, którzy nie chcą działać w pojedynkę. Również znakomicie nadaje się ona do zorganizowania niedużej, rodzinnej firmy. Jej zawiązanie nie wymaga ani skomplikowanych formalności, ani kosztownych wkładów. Każdy wspólnik może mieć wpływ na działalność. Przedsiębiorstwo w tej postaci wolno prowadzić latami, jeśli obroty spółki pozostaną niewielkie.

Wkłady
 
Do spółki cywilnej można wnieść pieniądze, własność, inne prawa, świadczenie usług czy pracę na rzecz spółki, jeśli nie będzie ona tożsama z prowadzeniem i reprezentowaniem spółki. Można oczywiście łączyć różne rodzaje wkładów (jeden wspólnik może wnieść np. gotówkę i pracę, inny aport w postaci własności samochodów, jeszcze inny dzierżawę gruntu czy papiery wartościowe, kolejny wyłącznie świadczenie usług).
Gdyby wkładem do spółki miał być aport w postaci przedsiębiorstwa prowadzonego już przez któregoś ze wspólników, to trzeba sporządzić spis tego majątku i wycenić go.
Nie ma przeszkód, by w czasie trwania spółki wspólnicy jednomyślną uchwałą podnieśli wkłady. Nie jest też wykluczone zapisanie już w umowie spółki, że w razie trudności finansowych wkłady poszczególnych wspólników zostaną podwyższone.
Można również przyjąć, że dopuszczalne jest zawiązanie spółki, do której żaden ze wspólników nie wniesie żadnego wkładu. Jednak – znów z przyczyn praktycznych – najwygodniej jest posługiwać się strukturą typową. Dlatego sensownie jest zaoferować w umowie choćby świadczenie pracy lub usług na rzecz spółki, jeśli zawiązujące ją osoby nie mają lub nie chcą wnosić nic innego. Co więcej, do powstania spółki cywilnej wystarcza zobowiązanie się do wniesienia wkładów. Nie jest konieczne ich wniesienie tak jak w spółkach kapitałowych.
W wypadku wkładów niepieniężnych, kiedy wspólnicy nie określili ich wartości, domniemywa się, że mają jednakową wartość. Jest to jednak domniemanie wzruszane.
W zamian za wkłady lub zobowiązanie się w inny sposób do osiągnięcia celu gospodarczego, wspólnik uzyskuje prawo do prowadzenia spraw spółki i reprezentowania jej, a także do podejmowania uchwał. Jednocześnie w ten sam sposób uzyskuje on prawo do zysku.
 
Majątek spółki, czyli wspólników
 
Zawiązanie spółki cywilnej prowadzi do powstania między wspólnikami współwłasności łącznej, zwanej też wspólnością do niepodzielnej ręki (art. 863 k.c. w zw. z art. 196 k.c.). Obejmuje ona zarówno wniesione wkłady (np. własność rzeczy czy inne prawa), jak i wszelkie inne mienie nabyte w toku działania spółki. W skład majątku spółki (jest to użyteczny skrót myślowy) w nie wchodzą jednak wkłady polegające na świadczeniu usług. Trudno je bowiem wycenić w pieniądzu.
Tak utworzony majątek jest własnością wszystkich wspólników, a nie spółki, która nie ma przecież podmiotowości prawnej. Jednocześnie owa wspólność jest majątkiem odrębnym, niewchodzącym w skład majątków poszczególnych wspólników. Dlatego każdy z nich ma prawo do bezułamkowego udziału w majątku spółki. W konsekwencji tego żaden nie może bez zgody pozostałych rozporządzać udziałem we wspólnym majątku ani udziałem w poszczególnych składnikach tego majątku. Co więcej, w czasie trwania spółki wspólnikowi nie wolno domagać się podziału wspólnego majątku. Również wierzyciel osobisty wspólnika nie ma prawa żądać zaspokojenia z jego udziału we wspólnym majątku wspólników ani z udziału w poszczególnych składnikach tego majątku.
Nie ma jednak przeszkód, by wspólnik rozporządzał prawami, które wprawdzie wiążą się z działalnością spółki, ale pozostają poza stosunkiem prawnym spółki i nie wchodzą w skład jej majątku (np. sprzedał lokal, którego użytkowanie wniósł do spółki, albo jak w przykładzie niżej).
Z uwagi na bezudziałowy charakter wspólności łącznej uproszczeniem jest mówienie o udziałach w majątku spółki (różnią się one przecież od udziałów w osobowych spółkach handlowych, takich jak np. spółka jawna, czy tym bardziej w spółkach kapitałowych, jak np. sp. z o.o.).
Należy też rozróżniać majątek spółki od jej przedsiębiorstwa. Spółka może bowiem posiadać wiele przedsiębiorstw (definicję przedsiębiorstwa zawiera art. 551 k.c., zgodnie z którym stanowi ono zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i obejmuje wszystko, począwszy od firmy, przez prawa, takie jak własność czy majątkowe prawa autorskie, skończywszy na tajemnicach przedsiębiorstwa i jego księgach).
Tak więc w skład majątku, który dla uproszczenia nazywamy majątkiem spółki, wchodzą wkłady wniesione przez wspólników, własność rzeczy i inne prawa nabyte w czasie trwania umowy, a także przedmioty nabyte przed rozpoczęciem działalności gospodarczej prowadzonej w spółce, jeżeli pozostają z nią w związku.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK