| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Spółkę cywilną zawsze warto polecać początkującym przedsiębiorcom, którzy nie chcą działać w pojedynkę. Również znakomicie nadaje się ona do zorganizowania niedużej, rodzinnej firmy. Jej zawiązanie nie wymaga ani skomplikowanych formalności, ani kosztownych wkładów. Każdy wspólnik może mieć wpływ na działalność. Przedsiębiorstwo w tej postaci wolno prowadzić latami, jeśli obroty spółki pozostaną niewielkie.

Forma umowy
 
Choć ważną umowę spółki można zawrzeć nawet ustnie, to jednak ze względów czysto praktycznych – dla celów dowodowych – powinna ona być stwierdzona pismem (art. 860 k.c.). Nie warto dopuszczać do tego, by ktokolwiek mógł podważać sam fakt zawarcia umowy spółki, a sąd – w razie sporu – musiał uzyskiwać zgodę obu stron na przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków (art. 74 par.1 k.c.).
Pismo będzie potrzebne wspólnikom również po to, by można było wprowadzić do ewidencji działalności gospodarczej informację, że działają w spółce. Zażąda go też urząd skarbowy.
Trzeba również pamiętać, że gdyby umowa spółki miała przenosić własność nieruchomości (byłby to wkład któregoś ze wspólników), musiałaby zostać zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości (art. 158 k.c.), jak również skutecznego wniesienia wkładu w postaci ustanowienia użytkowania nieruchomości (chodzi o zachowanie formy właściwej dla tej czynności). Użytkowanie jest bowiem ograniczonym prawem rzeczowym na cudzej rzeczy, uprawniającym do jej używania i do pobierania pożytków (art. 244 i 252 k.c.). Dlatego przy wnoszeniu go trzeba pamiętać, iż do ustanowienia ograniczonych praw rzeczowych, a zatem także użytkowania, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przeniesienia własności, o ile oczywiście ustawa nie przewiduje wyjątków (art. 245 par. 1 k.c.). Tak więc w razie ustanowienia użytkowania nieruchomości lokalowej, budynku czy gruntu, umowa spółki powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 158 k.c.). Gdyby jednak wspólnicy nie pamiętali o tym i umówili się w innej formie, potrzebna byłaby dodatkowa umowa notarialna, mówiąca o wniesieniu tytułem wkładu do spółki użytkowania nieruchomości. Można również założyć, że w takich awaryjnych sytuacjach wystarcza udokumentowanie w akcie notarialnym samego oświadczenia właściciela nieruchomości o jej obciążeniu użytkowaniem na rzecz wspólników spółki cywilnej (art. 245 par. 2 k.c.).
 
Nie firma, lecz nazwa
 
Spółka cywilna nie ma firmy rozumianej tak, jak definiują ją przepisy kodeksu cywilnego, ponieważ nie jest przedsiębiorcą (432 par. 1 k.c.). To każdy wspólnik przedsiębiorca działa pod firmą, którą jest przede wszystkim jego imię i nazwisko, choć nie jest przy tym wykluczony np. pseudonim (art. 434 k.c.). Zupełnie czym innym jest więc nazwa przedsiębiorstwa prowadzonego przez wspólników w spółce cywilnej, nawet gdyby zawierała nazwiska wspólników, choć może się ona oczywiście składać wyłącznie z elementów fantazyjnych. Nazwa taka jest jednym ze składników przedsiębiorstwa (art. 551 k.c.). Jest też dobrem osobistym (art. 23 k.c.) i właśnie jako takie podlega ochronie (art. 24 k.c.), a nie jako firma, którą nie jest. Wspólnikom przysługują wobec tego – w razie bezprawnego naruszenia dobra osobistego lub zagrożenia, jakie dla niego niesie cudze działanie – powództwa o ustalenie, o zaniechanie i o usunięcie skutków naruszenia.
Nazwa przedsiębiorstwa s.c. jest również chroniona na podstawie ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (u.z.n.k.). Jest bowiem czynem nieuczciwej konkurencji takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do tożsamości, przez używanie m.in. nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego – zgodnie z prawem – do oznaczenia innego przedsiębiorstwa (art. 5 u.z.n.k.).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »