| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Spółkę cywilną zawsze warto polecać początkującym przedsiębiorcom, którzy nie chcą działać w pojedynkę. Również znakomicie nadaje się ona do zorganizowania niedużej, rodzinnej firmy. Jej zawiązanie nie wymaga ani skomplikowanych formalności, ani kosztownych wkładów. Każdy wspólnik może mieć wpływ na działalność. Przedsiębiorstwo w tej postaci wolno prowadzić latami, jeśli obroty spółki pozostaną niewielkie.

Zobowiązanie, nie przedsiębiorca
 
Zgodnie z kodeksem cywilnym, w umowie spółki co najmniej dwaj wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
Wspólnikami, których maksymalna liczba nie jest ograniczona, mogą być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, a także jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, lecz wyposażone w zdolność prawną (przymiot ten pozwala im być podmiotem praw i obowiązków), czyli np. handlowe spółki osobowe, takie jak spółka jawna. Wątpliwa wydaje się natomiast możliwość przystępowania spółek cywilnych do innych spółek tego rodzaju.
Spółka cywilna zawsze powstaje z chwilą zawarcia umowy.
 
Co może spółka
 
Spółka cywilna tylko w niektórych dziedzinach jest traktowana jako podmiot prawa, ponieważ ani ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (zastąpiła ona w 2004 r. prawo działalności gospodarczej), ani inne przepisy (np. kodeksu cywilnego – art. 431 definiujący pojęcie przedsiębiorcy, czy art. 331 mówiący o jednostkach organizacyjnych niebędących osobami prawnymi) nie przyznają spółce cywilnej zdolności prawnej. W ogóle żaden przepis nie nadaje jej dziś tego przymiotu. Znaczy to, że s.c. nie może we własnym imieniu nabywać praw ani zaciągać zobowiązań. Nie ma też zdolności sądowej. Oznacza to, że nie może pozywać ani być pozywana, zaś do przeprowadzenia egzekucji ze wspólnego majątku wspólników konieczny jest tytuł egzekucyjny wydany przeciwko wszystkim wspólnikom.
Skutkiem braku zdolności prawnej jest też brak zdolności wekslowej spółki cywilnej. Nie może być ona przedmiotem praw lub zobowiązań wekslowych. Jedynie jej wspólnicy mogą być zobowiązani lub uprawnieni z weksla wystawionego lub przyjętego w związku z prowadzeniem wspólnej działalności gospodarczej (mówi o tym też wyrok SN z 12 stycznia 2000 r., I CKN 395/98), choć ich solidarnej odpowiedzialności w tym względzie nie da się zmienić żadną umową (art. 864 k.c.).
Spółka cywilna nie ma też zdolności upadłościowej ani układowej. Właściwość ta przysługuje tylko jej wspólnikom-przedsiębiorcom (art. 5 i 215 prawa upadłościowego i naprawczego).
Wolno natomiast spółce cywilnej być pracodawcą (pozwala na to art. 3 kodeksu pracy). Również niektóre przepisy prawa podatkowego (np. art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, czy art. 11 ustawy o podatku akcyzowym) nadają jej podmiotowość podatkową – czynią ją podatnikiem, płatnikiem, inkasentem.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK