| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Jak prowadzić przedsiębiorstwo w spółce cywilnej

Spółkę cywilną zawsze warto polecać początkującym przedsiębiorcom, którzy nie chcą działać w pojedynkę. Również znakomicie nadaje się ona do zorganizowania niedużej, rodzinnej firmy. Jej zawiązanie nie wymaga ani skomplikowanych formalności, ani kosztownych wkładów. Każdy wspólnik może mieć wpływ na działalność. Przedsiębiorstwo w tej postaci wolno prowadzić latami, jeśli obroty spółki pozostaną niewielkie.

Jak rozwiązać s. c.
 
Rozwiązanie spółki cywilnej, która przecież jest umową przedsiębiorców, jest bardziej skomplikowane niż zakończenie innych kontraktów. Przedsiębiorcy muszą sobie więc radzić, stosując odpowiednio inne regulacje. Trudność bierze się stąd, że umowa umową, ale uczestnicy spółki, co wynika z jej istoty, zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego i żeby sprostać temu zadaniu przeważnie prowadzą przedsiębiorstwo (art. 551 k.c.). Co więcej, mimo że definitywnie odebrano spółce cywilnej wszelkie przejawy podmiotowości, właściwe innym spółkom osobowym (handlowym), po rozwiązaniu jej trzeba przeprowadzić likwidację. Procedura ta ma doprowadzić do zamknięcia interesów spółki, podobnie jak w wypadku wszelkich innych spółek będących przedsiębiorcami. Różnica polega na tym, że w wypadku spółki cywilnej następuje to po ustaniu jej bytu prawnego, a nie przed, jak w wypadku spółek handlowych.
Gdyby po rozwiązaniu spółki cywilnej powstał między dotychczasowymi wspólnikami spór dotyczący podziału majątku wspólnego, każdy z nich może wystąpić do sądu z wnioskiem o dokonanie podziału. Ten rozstrzygnie o własności i wzajemnych roszczeniach wspólników związanych z posiadaniem poszczególnych składników majątku.
Przez cały czas, kiedy spółka trwa, nie można domagać się podziału wspólnego majątku wspólników. Sytuacja zmienia się z chwilą jej rozwiązania. Wówczas wspólność do niepodzielnej ręki staje się z mocy prawa współwłasnością w częściach ułamkowych (art. 875 par. 1 k.c.), do której stosuje się prócz przepisów art. 875 par. 2 i 3 k.c., mówiących, jak należy postąpić z majątkiem pozostałym po spółce, także przepisy art. 197 i nast. k.c., odnoszące się ogólnie do współwłasności w częściach ułamkowych. Tak więc od momentu rozwiązania spółki można już nie tylko matematycznie określić część majątku, do której mają prawo poszczególni wspólnicy, lecz także każdy wspólnik może zacząć rozporządzać swoim udziałem.
 
Likwidacja po ustaniu spółki
 
Likwidacja spółki cywilnej jest następstwem jej rozwiązania. W zależności od rodzaju przyczyny zakończenia umowy spółki będzie przebiegała rozmaicie. Zawsze jednak musi polegać na zakończeniu interesów spółki. I tym różni się od takiej samej procedury stosowanej wobec spółek handlowych, że następuje już po ustaniu spółki cywilnej, w handlowych zaś ma na celu zakończenie spraw ciągle istniejącego podmiotu, by dopiero potem można było zakończyć jego byt prawny przez wykreślenie z rejestru przedsiębiorców w KRS. Dlatego w wypadku spółek handlowych likwidację (również polegającą na wygaszaniu interesów) prowadzi się pod firmą, do której dopisuje się w likwidacji. Jeśli zaś chodzi o spółki cywilne, to mamy do czynienia już tylko z operacją na majątku pozostałym po rozwiązaniu umowy, którego współwłaścicielami w częściach ułamkowych są dawni wspólnicy.
Jeśli po spłacie wierzycieli i zwrocie wkładów jeszcze coś zostanie, to kwotę tę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki.
W tej sytuacji, bez względu na to, czy sposób likwidacji określa w indywidualny sposób umowa, czy trzeba zastosować przepisy kodeksu, zawsze niezbędne jest zgromadzenie kwot pozwalających na spłatę długów spółki. Jeżeli więc wspólnicy nie umówią się inaczej, niekiedy trzeba w sprzedać majątek spółki – czasem część, czasem cały, a zdarza się, że niezbędne są wpłaty wspólników odpowiadających za straty spółki. Gdyby natomiast po zaspokojeniu wierzycieli została nadwyżka, wkłady są zwracane. Wówczas należy odpowiednio zastosować przepisy dotyczące rozliczeń z występującym wspólnikiem. Rzeczy wniesione do używania wycofywane są w naturze, w pieniądzu zaś pozostała część wartości wkładu. Nie podlega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług ani na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika.
 

Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk
 

Gazeta Prawna Nr 172/2006 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2006-09-05
 
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK