| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak bezpiecznie zawrzeć umowę

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę

Trzeba pamiętać, które postanowienia umów są istotne, a które nie, ponieważ bez tych pierwszych kontrakt niekiedy będzie nieważny, a bez rozsądnej indywidualizacji warunków może okazać się trudny w realizacji.

Przedsiębiorca, który zamierza zawrzeć jakąkolwiek umowę, powinien bardzo dokładnie określić strony umowy i osoby uprawnione do ich reprezentacji. W przypadku spółek należy przede wszystkim sprawdzić, czy osoby je reprezentujące rzeczywiście mają takie prawo zgodnie z informacjami zawartymi w KRS. Jeśli umowa zawierana jest z osobą prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do gminnej ewidencji, należy sprawdzić przed podpisaniem umowy jej tożsamość. Jeśli w jej imieniu występuje pełnomocnik, powinien mieć ważne pełnomocnictwo szczególne (w tym przypadku do zawarcia określonej umowy). Należy pamiętać, że nieprawidłowa reprezentacja strony powoduje nieważność umowy, co może prowadzić do dodatkowych komplikacji.
Prowadziłem sprawę spółki z o.o. działającej w branży nieruchomości, którą brak uprawnień do zawarcia umowy drogo kosztował. Wprawdzie firma była reprezentowana prawidłowo, jednak nie przedłożyła przy zawarciu umowy wymaganej uchwały wspólników, tymczasem przy transakcji, której wartość dwukrotnie przewyższa wysokość kapitału zakładowego, jak było w tym przypadku, taka uchwała była niezbędna. W efekcie umowa została unieważniona, a zawarcie nowej spowodowało, że spółka wynegocjowała gorsze warunki finansowe.
Zdarza się, że przedsiębiorcy nie określają dokładnie przedmiotu umowy. Należy wskazać przede wszystkim, jakich świadczeń może oczekiwać druga strona. Warto pamiętać, że jeśli z przedmiotem umowy związane są konkretne parametry techniczne (np. przy sprzedaży sprzętu komputerowego), trzeba je szczegółowo wymienić – najlepiej w załączniku do umowy.
Należy również precyzyjnie określić terminy realizacji umowy. Najbezpieczniej jest wskazywać konkretne daty wykonania zobowiązań. Warto też dokładnie unormować zasady płatności – najbezpieczniej jest płacić po wystawieniu faktury. Istotny jest również termin zapłaty – umowa powinna przewidywać liczenie terminu płatności od otrzymania towaru, a nie od wystawienia faktury.
W przypadku umów zawieranych z zagranicznym kontrahentem należy wybrać prawo, które będzie stosowane do kwestii nieuregulowanych w umowie. Rzecz jasna, korzystniej jest wybrać rodzimy niż obcy porządek prawny. Na wypadek sporu można również wybrać sąd polubowny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK