| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak bezpiecznie zawrzeć umowę

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę

Trzeba pamiętać, które postanowienia umów są istotne, a które nie, ponieważ bez tych pierwszych kontrakt niekiedy będzie nieważny, a bez rozsądnej indywidualizacji warunków może okazać się trudny w realizacji.

Często przedsiębiorcy zawierają niekorzystne umowy o dzieło. Przy tego rodzaju umowach należy dążyć do zapewnienia sobie prawa zgłaszania poprawek do wykonywanego dzieła bez obowiązku ponoszenia dodatkowych kosztów, ale – rzecz jasna – w granicach przedmiotu umowy. Należy również dążyć do określenia w umowie terminu odbioru dzieła. Zbyt długie zwlekanie z ukończeniem dzieła może zostać wymienione jako przyczyna odstąpienia od umowy.
Problemy dotyczą często również umów najmu. Szczególną uwagę trzeba zwracać na umowy zawierane na czas oznaczony. Takich – co do zasady – nie można wypowiedzieć. Jest to możliwe tylko wyjątkowo, jeśli już w umowie zostały określone przypadki, w których jest to możliwe. Przy umowie najmu bardzo ważne jest również prawidłowe przygotowanie protokołów zdawczo-odbiorczych. Zawsze powinny być sporządzane w obecności świadków. Należy w nich szczegółowo opisać przedmiot najmu. Pozwoli to w przyszłości uniknąć zarzutów dotyczących dokonania szkody w przedmiocie najmu, np. uszkodzenia wyposażenia wynajmowanego biura. W takiej umowie trzeba również wskazać dla obu stron termin wydania przedmiotu najmu. Zdarza się, że wynajmujący zwleka z odebraniem przedmiotu najmu, a potem obciąża przedsiębiorcę czynszem za ten czas.
Przedsiębiorcy mylą często wypowiedzenie umowy z odstąpieniem od niej. Wypowiedzenie polega na złożeniu oświadczenia drugiej stronie umowy, stwierdzającego, że strona chce zakończyć stosunek prawny, np. firma nie jest zainteresowana kontynuacją współpracy.
Wypowiedzenie działa więc na przyszłość. Aby więc było ono skuteczne, warto zwrócić uwagę na terminy wypowiedzeń oraz tryb ich składania.
Odstąpienie od umowy ma moc wsteczną. Przy odstąpieniu uważa się, że umowa w ogóle nie została zawarta. Możliwość odstąpienia jest przewidziana przy niektórych umowach – np. zlecenia (w każdym czasie), spółki (z ważnych powodów), przy umowach wzajemnych (w razie niewykonania zobowiązania przez drugą stronę). Odstąpienie od umowy powoduje, że to, co strony sobie wzajemnie świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym; jeśli zaś taki zwrot nie jest możliwy – drugiej stronie przysługuje odpowiednie wynagrodzenie pieniężne.
Zarówno przesłanki wypowiedzenia, jak i odstąpienia od umowy powinny być jasno i precyzyjnie określone.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK