| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak bezpiecznie zawrzeć umowę

Jak bezpiecznie zawrzeć umowę

Trzeba pamiętać, które postanowienia umów są istotne, a które nie, ponieważ bez tych pierwszych kontrakt niekiedy będzie nieważny, a bez rozsądnej indywidualizacji warunków może okazać się trudny w realizacji.

Nie ograniczaj konkurencji
 
W umowie warto zwrócić uwagę na to, by nie zawrzeć w niej porozumień ograniczających konkurencję. Zdarza się, że przedsiębiorcy wprowadzają do umów takie zapisy nie zdając sobie sprawy z wagi naruszeń. Konkurenci ustalają np. wysokość cen, za jakie będą sprzedawać towary.
Nie wolno również zawierać porozumień, które mogłyby być uznane za zmowę cenową albo takich, które zmierzałyby do podziału rynków zbytu czy zakupu. Naganne jest również stosowanie wobec osób trzecich uciążliwych lub niejednolitych warunków.
Zakazane jest też nadużywanie pozycji dominującej na rynku (posiada ją przedsiębiorca, którego udział w rynku przekracza 40 proc.). W umowach przejawia się to m.in. poprzez narzucanie kontrahentom nieuczciwych albo rażąco niskich cen, odległych terminów płatności czy też stwarzanie konsumentom uciążliwych warunków dochodzenia ich praw.
Za takie antykonkurencyjne zapisy umowne grożą surowe kary. Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną sięgającą 10 proc. przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary.
 
Polubownie rozstrzygaj spory
 
W razie sporu przedsiębiorcy zbyt często od razu udają się do sądu, zamiast próbować wzajemnych ustępstw. W pierwszym rzędzie warto korzystać z tzw. ugody pozasądowej. Ona też jest rodzajem umowy i polega na tym, że strony ustalają wzajemne ustępstwa w zakresie łączącego je stosunku prawnego – np. umawiają się na rozłożenie zaległej kwoty na raty.
Aby uniknąć wdawania się w czasochłonne spory sądowe, sensownie jest również zawieranie w umowie zapisu o sądzie polubownym. Nie jest to jednak możliwe w umowie między przedsiębiorcą a konsumentem, która nie była indywidualnie negocjowana. Od 10 grudnia 2005 r. została rozszerzona jurysdykcja sądów polubownych. Mogą one rozstrzygać zarówno spory majątkowe, jak i o prawa niemajątkowe, które mogą być przedmiotem ugody sądowej, z wyjątkiem spraw o alimenty. Pod rozstrzygnięcie sądu polubownego będzie więc można poddać także spory spółek handlowych czy spory ze stosunku pracy.
Zapis na sąd polubowny powinien zawierać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć (np. umowa sprzedaży). Może zawierać wskazanie sądu właściwego do rozstrzygnięcia sporu, liczbę arbitrów i sposób ich powołania, język, w jakim będzie prowadzone postępowanie, a także zasady i sposób postępowania przed sądem (chyba, że k.p.c. stanowi inaczej).
 

Ewa Usowicz

Gazeta Prawna Nr 162/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-08-22
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK