| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Osoby chcące założyć własne jednoosobowe przedsiębiorstwo mogą liczyć na bardzo szeroką pomoc ze strony różnorakich organizacji i stowarzyszeń w zakresie prowadzenia biznesu. Na rynku oprócz bezpłatnego wsparcia doradczego dostępna jest pomoc finansowa z funduszy strukturalnych oraz pożyczkowych.

W urzędach pracy osoby bezrobotne, zainteresowane rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej, mogą liczyć na pomoc trojakiego rodzaju. Są to jednorazowe dotacje w wysokości ok. 10 tys. zł na uruchomienie samodzielnej działalności, a także szkolenia i konsultacje. W przypadku dotacji udzielana pomoc jest bezzwrotna. Zainteresowany jej otrzymaniem nie musi spełniać jakichś szczególnych warunków, oprócz tego, że posiada status bezrobotnego. Musi również zobowiązać się, że działalność gospodarczą wspartą z dotacji będzie prowadził przez co najmniej dwa lata. Również formalności nie są skomplikowane – trzeba złożyć wniosek i podpisać stosowną umowę. Procedury te są szczegółowo opisane na stronach internetowych urzędów pracy.
Innym rodzajem wsparcia są szkolenia, które są powiązane z uzyskaniem późniejszych dotacji. Udział w nich jest bezpłatny. Podczas szkoleń osoba bezrobotna może zdobyć podstawową wiedzę co do prowadzenia własnej firmy, m.in. w zakresie prawa podatkowego, ubezpieczeń, prowadzenia finansów itd. W ramach dotacji możliwa jest również indywidualna pomoc konsultacyjna w prowadzeniu biznesu.
Propozycja szkoleń ma podwójne znaczenie, gdyż obejmowane są nim wszystkie osoby, które chcą uzyskać dotacje. W szkoleniach uczestniczy zazwyczaj więcej osób od tych, które uzyskują później wsparcie finansowe. Samo szkolenie jest więc swoistym filtrem, gdyż w jego trakcie wiele osób uświadamia sobie, że nie jest w stanie podjąć ryzyka prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Dlatego też zainteresowanie uzyskaniem dotacji jest umiarkowane. Ponadto kwota 10 tys. zł nie zawsze jest wystarczająca, aby uruchomić własny biznes, dlatego takie osoby powinny mieć własny kapitał, chociaż nie jest to formalnie wymagane. W przyszłości należałoby pomyśleć o podwyższeniu tej kwoty, aby wsparcie stało się bardziej realne.
Osoby bezrobotne i żołnierze rezerwy mogą również ubiegać się o udzielenie pożyczki szkoleniowej ze środków Funduszu Pracy. Pożyczka szkoleniowa może zostać udzielona w celu umożliwienia podjęcia zatrudnienia wymagającego szczególnych kwalifikacji. Wysokość pożyczki nie może przekraczać czterokrotnego przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu podpisania umowy. Pożyczka jest nieoprocentowana, lecz powinna zostać spłacona w ciągu 18 miesięcy od ustalonego w umowie dnia zakończenia szkolenia. W 2005 r. wydatkowano z Funduszu Pracy kwotę – 300 mln zł na jednorazowe środki wypłacone 27 tys. bezrobotnych na podjęcie działalności gospodarczej na własny rachunek lub w ramach spółdzielni socjalnej. Ponadto wydatkowano 106 mln zł na refundację podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą kosztów wyposażenia i doposażenia ok. 13 tys. stanowisk pracy dla bezrobotnych skierowanych na te miejsca pracy przez urzędy pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK