| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Osoby chcące założyć własne jednoosobowe przedsiębiorstwo mogą liczyć na bardzo szeroką pomoc ze strony różnorakich organizacji i stowarzyszeń w zakresie prowadzenia biznesu. Na rynku oprócz bezpłatnego wsparcia doradczego dostępna jest pomoc finansowa z funduszy strukturalnych oraz pożyczkowych.

Fundusze pożyczkowe
 
Trochę inny rodzaj pomocy oferują tzw. fundusze pożyczkowe, które działają zazwyczaj przy różnorakich stowarzyszeniach i izbach gospodarczych. W Polsce działa obecnie ponad 70 funduszy pożyczkowych, oferujących wsparcie finansowe dla małego biznesu. Dla wielu lokalnych, początkujących przedsiębiorców fundusze pożyczkowe stanowią jedyną szansę zaistnienia na rynku, trwania i dalszego rozwoju. Pożyczki są udzielane zarówno osobom, które prowadzą działalność gospodarczą, jak i tym, które zamierzają założyć własną firmę.
Jedną z największych tego typu instytucji w Polsce jest Fundusz Mikro, który działa już od 10 lat. Ma już ponad 30 placówek. Fundusz adresuje swoją działalność do niewielkich firm, które mają trudności w pozyskaniu kredytu w banku, m.in. ze względu na brak możliwości przedstawienia zabezpieczeń kredytu. Fundusz Mikro, udzielający pożyczek mikroprzedsiębiorcom, przewiduje, że jesienią tego roku zwiększą się jego fundusze i więcej firm będzie mogło korzystać z jego środków.
WAŻNE
Zaletą funduszy pożyczkowych jest brak skomplikowanych i długotrwałych procedur związanych z udzieleniem pomocy. Zazwyczaj instytucje te żądają jedynie poręczenia któregoś z członków rodziny, partnera w biznesie, akceptowane są też zabezpieczenia majątkowe, takie jak hipoteka czy zastaw. Poza tym fundusze nie wymagają od klientów szczegółowych biznesplanów i różnego rodzaju zaświadczeń. Informacje o funduszach pożyczkowych można uzyskać na stronie www.psfp.org.pl
Klientami Funduszu Mikro są firmy, w których zazwyczaj pracuje 3-5 osób, a większość pożyczek zamyka się kwotą od 5 do 8 tys. zł, ale dla klientów, którzy współpracują z funduszem dłużej, są także pożyczki powyżej 100 tys. zł.
Niewielkie pożyczki są udzielane w ciągu 2-3 dni. Fundusz chce skrócić te terminy. Pożyczki udzielane są bez zabezpieczenia, klienci często posługują się poręczeniem rodziny czy partnera w biznesie. Akceptowane są również zabezpieczenia majątkowe, takie jak hipoteka czy zastaw.
W ostatnich latach obserwowany jest dynamiczny rozwój funduszy pożyczkowych, tworzonych praktycznie we wszystkich regionach kraju. Stosunkowo nowymi tego typu instytucjami są m.in. Regionalny Fundusz Pożyczkowy Pomeranus dla województwa zachodniopomorskiego, Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy dla województwa mazowieckiego oraz Kujawsko-Pomorski Regionalny Fundusz Pożyczkowy dla województwa kujawsko-pomorskiego.
Na Mazowszu coraz prężniej rozwija się Mazowiecki Fundusz Pożyczkowy. MFP działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od września 2004 r. W odróżnieniu od klasycznych kredytów bankowych pożyczki funduszu mają korzystniejsze dla pożyczkobiorców zabezpieczenia. Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 120 tys. zł. Najdłuższy okres spłaty pożyczki wynosi 48 miesięcy, a karencja w spłacie kapitału może trwać do 6 miesięcy. Do wniosku o udzielenie pożyczki w wysokości do 30 tys. zł trzeba dołączyć informację o planowanym przedsięwzięciu, natomiast do wniosku o pożyczkę w wysokości od 30 do 120 tys. zł należy dołączyć biznesplan.
Przedsiębiorcy mogą też dostać pożyczkę na inwestycje lub finansowanie bieżącej działalności firmy. Minimalny wkład własny wynosi wówczas 20 proc.
O pożyczkę z funduszu mogą ubiegać się mikro- i małe przedsiębiorstwa z województwa mazowieckiego, działające w różnych branżach, a także osoby bezrobotne lub absolwenci, jeśli wcześniej zarejestrują działalność gospodarczą.
Podobne wsparcie dla bezrobotnych oraz absolwentów chcących rozpocząć działalność gospodarczą oferuje Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych, które uruchomiło specjalny fundusz pożyczkowy z myślą o osobach planujących rozpocząć własny biznes. O pomoc mogą ubiegać się także małe przedsiębiorstwa, które już działają na rynku. Pożyczka może być przeznaczona na finansowanie, m.in. na zakup, lub budowę obiektów produkcyjno-usługowych oraz handlowych, ich wyposażenia, a także zakup wartości niematerialnych i prawnych, z wyłączeniem zakupów o charakterze konsumpcyjnym. Udział własny wnioskodawcy w finansowaniu nie może być niższy niż 20 proc. Maksymalnie można pożyczyć 50 tys. zł (przy oprocentowaniu 6,5 proc.).
Aby otrzymać tego rodzaju wsparcie, trzeba spełnić niewielkie wymagania formalne. Zabezpieczeniem pożyczki może być weksel własny in blanco, akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się pożyczkobiorcy i poręczycieli rygorowi egzekucji lub poręczenie osób trzecich.
Nisko oprocentowane pożyczki m.in. dla byłych pracowników PGR i ich rodzin, chcących rozpocząć działalność na własny rachunek, oferuje Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida. Osoby chcące np. rozpocząć działalność agroturystyczną mogą liczyć na pożyczkę do wysokości 15 tys. zł.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK