| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Jak uzyskać wsparcie na założenie własnej firmy

Osoby chcące założyć własne jednoosobowe przedsiębiorstwo mogą liczyć na bardzo szeroką pomoc ze strony różnorakich organizacji i stowarzyszeń w zakresie prowadzenia biznesu. Na rynku oprócz bezpłatnego wsparcia doradczego dostępna jest pomoc finansowa z funduszy strukturalnych oraz pożyczkowych.

Pieniądze na początek
 
Mimo kurczących się środków z funduszy strukturalnych, w niektórych województwach w dalszym ciągu można ubiegać się o finansowe wsparcie na prowadzenie biznesu. Jest to możliwe m.in. w województwach mazowieckim i świętokrzyskim, gdzie nadal realizowany jest program Promocja przedsiębiorczości (ZPORR, Działanie 2.5). W ramach programu osoby, które chcą otworzyć własny biznes, mogą ubiegać się o wsparcie – szkoleniowe i finansowe. W ten sposób przedsiębiorca może otrzymać wsparcie pomostowe w wysokości 700 zł miesięcznie przez okres 6 miesięcy, które może być przeznaczone na pokrycie wszelkich obciążeń (np. składki ZUS) związanych z funkcjonowaniem firmy. Możliwe jest również otrzymanie jednorazowej dotacji na zakup drobnego sprzętu i wyposażenia służącego rozwojowi firmy, w wysokości do 5 tys. euro (ok. 20 tys. zł). Przy czym wysokość wsparcia nie może być większa niż 75 proc. wartości inwestycji. Szczegółowych informacji na temat programu i dostępnych środków udzielają urzędy marszałkowskie w całym kraju.
DOKUMENTY DLA UZYSKANIA WSPARCIA
(Działanie 2.5 ZPORR)
• dokumenty poświadczające rozpoczęcie działalności gospodarczej, takie jak: wpis do Krajowego Rejestru Sądowego lub innego właściwego rejestru, kopia nadania numeru REGON oraz kopia dokumentu zawierającego PESEL właściciela/właścicieli firmy,
• biznesplan na okres 2 lat działalności firmy,
• zaświadczenie/oświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz o nie zaleganiu z uiszczaniem podatków,
• harmonogram rzeczowo-finansowy inwestycji, która ma być objęta jednorazową dotacją inwestycyjną na rozwój działalności (szczegółowy kosztorys inwestycji wraz z harmonogramem wydatków).
 
Wsparcie dla bezrobotnych
 
Szerokie wsparcie zarówno finansowe, jak i doradcze dla osób bezrobotnych, dla osób planujących rozpoczęcie własnego biznesu oferują urzędy pracy. Osobom bezrobotnym mogą być przyznane jednorazowo środki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie – nie wyższej jednak niż 5-krotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia.
Bezrobotny zamierzający podjąć działalność gospodarczą i ubiegający się o przyznane dotacji powinien złożyć wniosek we właściwym urzędzie pracy.
WNIOSEK BEZROBOTNEGO
Wniosek o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej może być uwzględniony, gdy bezrobotny spełnia m.in. następujące warunki:
• w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych,
• nie otrzymał w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych środków na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK