| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Stowarzyszenie jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą podkreślić swoje zainteresowanie pewnymi sprawami, tworząc do tego celu określony organizm prawny. Idealnym rozwiązaniem może być stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą.

Stowarzyszenia posiadające osobowość prawną, jak i te, które są jedynie ułomnymi osobami prawnymi, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma obowiązek podjęcia czynności administracyjnych wynikających z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Nadanie numeru NIP następuje w drodze decyzji wydanej przez naczelnika właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. W celu dokonania zgłoszenia należy złożyć odpowiedni formularz (NIP-2). Wypełniony dokument trzeba złożyć w terminie nie późniejszym niż data złożenia pierwszej deklaracji dotyczącej zaliczki na podatek dochodowy, przy czym obowiązek ten dotyczy także podatników, którzy są zwolnieni z obowiązku składania tych deklaracji. Nie ma znaczenia dla obowiązku zgłoszenia do ewidencji podatników, czy stowarzyszenie ma osobowość prawną, czy też jej nie ma. Warto zauważyć, że jeżeli stowarzyszenie dokonywałoby czynności opodatkowanych VAT, termin do złożenia NIP-2 uległby skróceniu, ponieważ ten formularz należy złożyć jeszcze przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej tym podatkiem. Złożenie we wspomnianym terminie formularza NIP-2 byłoby konieczne, nawet w przypadku podmiotowego zwolnienia stowarzyszenia z VAT, ze względu na obroty nieprzekraczające progu 10 000 euro rocznie (jeżeli stowarzyszenie dopiero rozpoczyna wykonywanie czynności opodatkowanych, ten limit oblicza się proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności).
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega co do zasady dochód, bez względu na źródło jego pochodzenia. Do tego dochodu nie uwzględnia się jednak przychodów i kosztów ich osiągnięcia opodatkowanych w sposób zryczałtowany, związanych z działalnością rolniczą i leśną, wynikających z nieważnej czynności prawnej.
Należy też pamiętać o zwolnieniu przedmiotowym dotyczącym dochodów podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego – w części przeznaczonej na wyżej wymienione cele. Od wspomnianych zwolnień są jednak pewne wyjątki. W związku z tym nie można korzystać ze zwolnienia, nawet jeżeli dochody są przeznaczone na powyższe cele statutowe, jeżeli zostały uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu paliwowego, tytoniowego, spirytusowego itp. Warto także pamiętać, że warunki takiego zwolnienia trzeba rozpatrywać łącznie, tzn. dochody nie tylko muszą być przeznaczone na wymienione cele, ale muszą być także zgodne ze statutem stowarzyszenia (muszą być wyraźnie tam przewidziane). Zaznaczyć należy, że wolne od podatku są dochody, (po spełnieniu powyższych warunków), niezależnie od źródła, z jakiego pochodzą. Źródłem przychodu jest zaś wszystko, co przynosi podatnikowi przychody, a w szczególności: składki członkowskie, darowizny, spadki i zapisy, dochody z majątku oraz przychody z działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK