| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zakładanie stowarzyszenia związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej

Stowarzyszenie jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którzy chcą podkreślić swoje zainteresowanie pewnymi sprawami, tworząc do tego celu określony organizm prawny. Idealnym rozwiązaniem może być stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą.

Opłaty związane z rejestracją stowarzyszenia
 
Postępowanie w sprawach o wpis stowarzyszenia do rejestru stowarzyszeń jest wolne od opłat. Niestety, nie dotyczy to wpisów do rejestru przedsiębiorców. Jeżeli wniosek również dotyczy wpisu do rejestru przedsiębiorców (tzn. gdy stowarzyszenie będzie prowadziło działalność gospodarczą), to za wpis do rejestru zapłacimy 1000 zł oraz 500 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Za każdą zmianę w rejestrze przedsiębiorców zapłacimy 400 zł. Do tego trzeba dodać koszty wydania numeru REGON przez wojewódzki urząd statystyczny, ale dopiero po wpisie stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego.
 
Kto może założyć stowarzyszenie
 
Stowarzyszenie zwykłe może być założone przez co najmniej 3 osoby, stowarzyszenie zarejestrowane musi być powołane przez co najmniej 15 osób.
Wniosek o rejestrację stowarzyszenia składamy do Krajowego Rejestru Sądowego.
 
Niezbędne opłaty i terminy
 
Postępowanie w sprawach o wpis stowarzyszenia do rejestru stowarzyszeń jest wolne od opłat. Jeżeli stowarzyszenie będzie prowadziło działalność gospodarczą, to za wpis do rejestru zapłacimy 1000 zł oraz 500 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
Komitet założycielski, w ciągu 7 dni od zamknięcia zebrania założycielskiego, składa do sądu rejestrowego wniosek o rejestrację.
Wniosek o zarejestrowanie stowarzyszenia sąd rejestrowy rozpoznaje niezwłocznie, a rozstrzygnięcie powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
 
5 kroków jak założyć stowarzyszenie
 
1) Przede wszystkim musi znaleźć się 3 lub 15 osób (w zależności od rodzaju stowarzyszenia), które wyrażą wolę założenia stowarzyszenia.
2) Zwołanie zebrania założycielskiego, na którym zostanie podjęta uchwała o powołaniu do życia stowarzyszenia.
3) Przygotowanie statutu stowarzyszenia.
4) Złożenie do właściwego sądu rejestrowego określonych dokumentów (wraz z opłatą) przez komitet założycielski.
5) Jeżeli wszystkie dokumenty są zgodne z prawem, to najpóźniej po 3 miesiącach od złożenia dokumentów rejestracyjnych założyciele powinni otrzymać postanowienie sądu rejestrowego o rejestracji stowarzyszenia.
 
 

Ewa Bednarek-Wojtal
 

Gazeta Prawna Nr 148/2006 [Dodatek: Firma i Klient] z dnia 2006-08-01

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jobs Plus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK