| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jeżeli firmy nie stać na zakup samochodu, to może skorzystać z leasingu lub wynajmu. Najkorzystniejsza wydaje się umowa leasingu operacyjnego, która jest najprostszym rozwiązaniem z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Istotne jest również to, że w przypadku tego rodzaju leasingu raty stanowią koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy w pełnej wysokości.

Długoterminowy wynajem samochodów różni się od leasingu tym, że w leasingu to klient ponosi koszty utrzymania floty samochodów, w najmie długoterminowym są one przeniesione na firmę wynajmującą. Korzystając z usługi najmu długoterminowego klient nie musi posiadać w swojej strukturze działu zajmującego się zarządzaniem flotą, cały zakres spraw z tym związanych przekazywany jest bowiem na zewnątrz. Firma oferująca najem zajmuje się więc np. organizowaniem i finansowaniem serwisu samochodów oraz zapewnieniem pojazdu zastępczego w razie wypadku, awarii czy czasowej niesprawności jednego z samochodów. Jest to usługa bardzo istotna dla klientów posiadających flotę pojazdów obsługujących cały kraj – i właśnie spośród takich firm rekrutują się przeważnie klienci korzystający z wynajmu długoterminowego. Minimalny czas trwania wynajmu długoterminowego wynosi 12 miesięcy, maksymalny najczęściej 36 miesięcy. Istotny przy okresie wynajmu jest przebieg samochodu, ponieważ ma to odzwierciedlenie w kosztach wynajmu. Usługa ta, charakteryzuje się stałymi miesięcznymi opłatami uzależnionymi głównie od wartości wynajmowanego samochodu, okresu najmu i wielkości przebiegu. Przy podpisywaniu umowy wynajmujący z góry zakłada przebieg, od którego zależy wysokość miesięcznych rat. W wypadku przekroczenia przebiegu zakładanego w umowie najczęściej jest ona renegocjowana i wynajmujący zobowiązany jest do pokrycia dopłaty za nadkilometraż.
Usługa najmu długoterminowego dla potrzeb podatkowych może zostać zaklasyfikowana zarówno jako usługa najmu, jak i usługa leasingowa. Uznanie usługi na leasing możliwe będzie jednak tylko wówczas, gdy spełnione zostaną dwa podstawowe w tym zakresie warunki. Mianowicie zamiarem stron będzie zawarcie umowy na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji (w przypadku samochodów minimalny okres, na który umowa powinna być zawarta, wynosi 2 lata), a także suma ustalonych, skalkulowanych opłat za wynajem, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej samochodu; należy przy tym pamiętać, że w przypadku samochodu osobowego nieodliczony VAT powiększa wartość początkową samochodu jako środka trwałego.
Jeżeli te warunki nie zostaną łącznie spełnione, wówczas zawierana umowa potwierdzająca długoterminowy wynajem samochodów stanowić będzie typową umowę najmu lub dzierżawy wraz ze wszystkimi konsekwencjami podatkowymi wynikającymi z tego tytułu. Oznacza to, że na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych wydatki wynajmującego związane z zapłatą czynszu, jak i wydatki na paliwo do samochodu, objęte będą limitem w zakresie ujmowania ich do kosztów uzyskania przychodu. Możliwość zaliczania stosownych wydatków do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowana będzie od prowadzenia przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu. W VAT natomiast zawarcie umowy najmu samochodów osobowych skutkować będzie ograniczeniami w możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących czynsz najmu (odliczenie 60 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł). Jednocześnie podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od nabywanych paliw silnikowych wykorzystywanych do napędu tych samochodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK