| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jeżeli firmy nie stać na zakup samochodu, to może skorzystać z leasingu lub wynajmu. Najkorzystniejsza wydaje się umowa leasingu operacyjnego, która jest najprostszym rozwiązaniem z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Istotne jest również to, że w przypadku tego rodzaju leasingu raty stanowią koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy w pełnej wysokości.

Bez prawa do odliczania podatku od paliw
 
Konsekwencją uznania samochodu za samochodów osobowy lub inny pojazd wskazany w ustawie jest brak prawa podatnika do odliczania podatku naliczonego od paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do tych samochodów. Wynika to z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten uniemożliwia dokonywanie odliczenia podatku naliczonego w stosunku do nabywanego paliwa wykorzystywanego w stosunku do pojazdów określonych w przepisie art. 86 ust. 3 ustawy, tj. pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita samochodu nie przekracza 3,5 tony.
Ograniczenia to związane z odliczaniem VAT naliczonego dotyczą również użytkowania samochodów na podstawie umowy leasingu finansowego.
 
Długoterminowy wynajem samochodów
 
Coraz więcej przedsiębiorców korzysta również z usługi długoterminowego wynajmu samochodów, łączącej zalety leasingu i wypożyczania samochodów. Skierowana jest do klientów instytucjonalnych i polega na połączeniu zasad finansowania zewnętrznego z kompleksowym pakietem obsługi serwisowej.
Usługa najmu długoterminowego dla potrzeb podatkowych może zostać zaklasyfikowana zarówno jako usługa najmu, jak i usługa leasingowa.
WAŻNE
Leasing finansowy w ustawie o podatku od towarów i usług zakwalifikowany został jako dostawa towarów. Takie zdefiniowanie umowy leasingu finansowego powoduje istotne konsekwencje dla podatników.
 

Krzysztof Tomaszewski

Gazeta Prawna Nr 138/2006 [Dodatek: Firma i Klient] z dnia 2006-07-18

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK