| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jakie są korzyści z leasingu lub wynajmu auta

Jeżeli firmy nie stać na zakup samochodu, to może skorzystać z leasingu lub wynajmu. Najkorzystniejsza wydaje się umowa leasingu operacyjnego, która jest najprostszym rozwiązaniem z punktu widzenia rozliczeń podatkowych. Istotne jest również to, że w przypadku tego rodzaju leasingu raty stanowią koszty uzyskania przychodu leasingobiorcy w pełnej wysokości.

40-proc. normatywny okres amortyzacji
 
W praktyce obrotu gospodarczego leasing występuje w dwojakiego rodzaju formie, jako leasing operacyjny i leasing finansowy. Podział ten jest szczególnie istotny z podatkowego punktu widzenia.
Zgodnie z ustawami o podatku dochodowym, umowa leasingu ma charakter leasingu operacyjnego, jeżeli spełnia następujące warunki:
• została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40-proc. normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
• suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
W takim przypadku opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego.
WAŻNE
W obrocie gospodarczym leasing występuje w dwojakiego rodzaju formie. Jest to leasing operacyjny i leasing finansowy. Podział ten ma szczególne znaczenie z podatkowego punktu widzenia.
 
Samochody niestanowiące składników majątku
 
Stosownie do przepisu art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztem uzyskania przychodów są wydatki z tytułu używania dla potrzeb działalności gospodarczej samochodów osobowych nie stanowiących składników majątku podatnika, ale tylko w części nie przekraczającej kwoty wynikającej z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Wydatkiem objętym omawianym limitem z tytułu używania dla potrzeb działalności gospodarczej takich samochodów są wszystkie wydatki, do których zaliczyć należy w szczególności czynsz płacony z tytułu zawartej umowy najmu (dzierżawy), paliwo, części zamienne, ewentualne składki na ubezpieczenie.
Warunkiem jednak zaliczenia przypadającej kwoty wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest prowadzenie przez podatnika ewidencji przebiegu pojazdu według obowiązującego wzoru. W razie braku takiej ewidencji, wydatki z tytułu używania samochodów nie stanowią kosztu uzyskania przychodów.
WAŻNE
W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług leasing może stanowić zarówno dostawę towarów (leasing finansowy), jak i usługę (leasing operacyjny).
 
Ograniczenie możliwości rozliczania wydatków
 
Należy zaznaczyć, że ograniczenie możliwości zaliczania niektórych wydatków do kosztów uzyskania przychodów oraz obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jak stanowi przepis art. 16 ust. 3b ustawy, nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, zdefiniowanej w art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Należy zaznaczyć, że przepis ten odwołuje się wyłącznie do umów leasingu. Zatem w przypadku umów dzierżawy (najmu) pojazdów podatnik obowiązany jest prowadzić stosowną ewidencję.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK