reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Pracodawca powinien w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności zawiadomić inspektora pracy i państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Natomiast w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia pracownika ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych, zaś w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika zgłasza siebie jako płatnika składek.

Jeżeli rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej dopiero po 24 sierpnia 2005 r., to wówczas może skorzystać z preferencyjnego sposobu obliczania i opłacania składek na ZUS. Mogą to robić także przedsiębiorcy, którzy są wspólnikami spółki cywilnej, a także osoby rozpoczynające po uzyskaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej – działalność w zakresie wolnego zawodu.
Preferencje te polegają na tym, że przedsiębiorca może odprowadzać składki od zadeklarowanej przez siebie kwoty, nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. W taki uprzywilejowany sposób może je płacić przez dwa lata od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności.
Aby skorzystać z preferencji, nie wystarczy jednak rozpocząć prowadzenie tej działalności po 23 sierpnia 2005 r. Istotne jest również to, czym zajmował się przedsiębiorca wcześniej, przed tą datą. Z preferencji nie będą mogły skorzystać osoby, które przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadziły inną działalność gospodarczą. Nie mogą też skorzystać osoby, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy. Chodzi tutaj o osoby, które przed rozpoczęciem działalności gospodarczej w bieżącym roku kalendarzowym albo w poprzednim roku kalendarzowym były zatrudnione w tej firmie na podstawie umowy o pracę lub w ramach spółdzielczego stosunku pracy i wykonywały wówczas te same czynności, które obecnie wchodzą w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Na preferencyjnych zasadach składek nie mogą opłacać wspólnicy spółek jawnych, komandytowych, partnerskich, twórcy, artyści oraz jednoosobowi wspólnicy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą i sam zgłasza siebie do ZUS, powinien pamiętać o tym, że podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności. Powinien jednak faktycznie prowadzić tę działalność gospodarczą, a nie tylko mieć uprawnienia do jej prowadzenia.
Jeśli jako datę rozpoczęcia prowadzenia działalności poda np. 1 lipca, ale faktycznie rozpocznie działalność od 10 lipca, to datą faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności będzie 10 lipca.
Wspólnicy spółki cywilnej mogą być płatnikami składek sami za siebie. W takim przypadku składają wówczas formularz ZUS ZFA. Płatnikiem składek za nich może być jej spółka. Wówczas spółka składa formularz ZUS ZPA. Każdy ze wspólników spółki cywilnej sam wybiera sposób rozliczenia z ZUS.
Od 1 stycznia 2006 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 899,10 zł. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności wynosi więc 269,73 zł (30 proc. x 899,10 zł).
Jeżeli działalność została rozpoczęta lub zakończona w trakcie miesiąca kalendarzowego lub gdy prowadzący działalność przez część miesiąca był niezdolny do pracy i spełnia warunki do przyznania zasiłku chorobowego, to wówczas podstawa jest proporcjonalnie niższa.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i wypadkowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne powinna naliczać i opłacać na ogólnych zasadach, czyli od zadeklarowanej kwoty, nie niższej niż 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku.
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama