reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Pracodawca powinien w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności zawiadomić inspektora pracy i państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Natomiast w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia pracownika ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych, zaś w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika zgłasza siebie jako płatnika składek.

Obowiązki przedsiębiorcy w ZUS
 
Za okres do 31 marca 2006 r. przedsiębiorca, który jest płatnikiem składek i prowadzi działalność gospodarczą, dla którego podstawą wymiaru składek jest zadeklarowana kwota nie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, rozlicza składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne w dokumentach rozliczeniowych z kodem tytułu ubezpieczeń 05 10 xx.
Kod tytułu do ubezpieczeń zmienił się od 1 kwietnia 2006 r. Obecnie przedsiębiorca dokumenty ubezpieczeniowe składa z kodem 05 70 xx.
Przedsiębiorcy, którzy 1 kwietnia 2006 r. nie dopełnili omawianych tutaj formalności związanych ze zmianą kodu tytułu ubezpieczeń, powinni wykonać je jak najszybciej. Muszą podjąć następujące działania:
• Wyrejestrować się z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia (tj. 05 10 xx) – składając formularz ZUS ZWUA i podając jako datę ustania ubezpieczeń 1 kwietnia 2006 r.
• Zgłosić się do ubezpieczeń z nowym kodem tytułu ubezpieczenia od 1 kwietnia 2006 r. na formularzu ZUS ZUA/ZUS ZZA. Jest to kod 05 70 xx.
Jest to kod przyznany osobom prowadzącym działalność gospodarczą, dla których podstawą wymiaru składek jest zadeklarowana kwota nie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.
Natomiast ubezpieczenie chorobowe dla tych osób jest dobrowolne. Oznacza to, że są nim objęte dopiero od dnia, który wskazały we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, ale nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek złożyły. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZUS ZUA.
Składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne osoba samodzielnie prowadząca działalność gospodarczą wykazuje wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.
Od 1 czerwca 2006 r. przedsiębiorca, który opłaca składki wyłącznie za siebie lub za osoby współpracujące od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia – jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięcznych za kolejny miesiąc. Jednakże z tego przywileju może skorzystać tylko wówczas, gdy w ostatnio złożonej deklaracji lub raporcie zadeklarował podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, a na ubezpieczenie zdrowotne kwotę minimalnej podstawy wymiaru składek, tj. 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Zostanie zwolniony z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejny miesiąc nawet wtedy, gdy zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą minimalnego wynagrodzenia lub przeciętnego wynagrodzenia.
 

Małgorzata Piasecka – Sobkiewicz
 

Gazeta Prawna Nr 133/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-07-11
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama