reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Pracodawca powinien w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności zawiadomić inspektora pracy i państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Natomiast w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia pracownika ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych, zaś w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika zgłasza siebie jako płatnika składek.

Obowiązki przedsiębiorcy jako płatnika składek
 
Przedsiębiorca, który jest płatnikiem składek, ma obowiązek: obliczać wysokość należnych od ubezpieczonego pracownika składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, pobrać je, a następnie odprowadzić do ZUS wraz z tą częścią składek na ubezpieczenie społeczne pracownika, którą sam pracodawca pokrywa z własnych środków. Natomiast całą wysokość składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących przedsiębiorca będący płatnikiem składek odprowadza z własnych środków.
Płatnik składek powinien składki odprowadzać w terminie. Za nieterminowe regulowanie ich mogą zostać w stosunku do niego zastosowane sankcje w postaci: odsetek za zwłokę, opłaty dodatkowej, a nawet kary grzywny.
Oprócz obowiązków dotyczących terminowego odprowadzania składek i przekazania zgłoszeń do ubezpieczeń, przedsiębiorca będący płatnikiem powinien przekazywać do ZUS imienne raporty miesięczne, deklaracje rozliczeniowe i inne dokumenty niezbędne do prowadzenia kont zarówno płatników składek, jak i ubezpieczonych. Powinien też dokonać korekty tych dokumentów przez teletransmisję danych w formie programu informatycznego, który udostępnia ZUS.
Jeżeli jednak płatnik rozlicza składki za 5 ubezpieczonych (albo za mniejszą liczbę ubezpieczonych), to wówczas może dopełnić tych formalności, składając dokument na piśmie albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego, który udostępnia ZUS.
Płatnik, który rozlicza składki za więcej niż 5 osób, ma prawo wystąpić do dyrektora oddziału ZUS, aby zezwolił mu przekazywać dokumenty w formie dokumentu pisemnego, lub wydruku, albo za pośrednictwem nośnika elektronicznego w formie dokumentu elektronicznego z aktualnego programu informatycznego, który udostępnia ZUS. Jednakże dyrektor oddziału zgodę na taki sposób przekazywania dokumentów wyraża tylko w uzasadnionych przypadkach.
Odsetki za zwłokę naliczane są w takiej samej wysokości jak od zaległości podatkowych. Jeżeli jednak wysokość naliczonych odsetek nie przekracza 6,60 zł, to wówczas przedsiębiorca nie ma obowiązku ich uiścić.
Natomiast opłata dodatkowa wymierzana jest w wysokości 100 proc. nieuregulowanych w terminie składek bądź tych składek, które zostały zapłacone w zaniżonej wysokości.
Z kolei grzywna do 5 tysięcy zł grozi płatnikowi składek między innymi wówczas, gdy:
• nie dopełnił obowiązku terminowego opłacania składek na ubezpieczenia społeczne,
• nie zgłosił wymaganych ustawą danych lub zgłosił nieprawdziwe dane mające wpływ na wymiar składek,
• udzielił nieprawdziwych wyjaśnień w sprawach, które mają wpływ na wymiar składek,
• odmówił ich udzielenia, wyjaśnień w sprawach, które mają wpływ na wymiar składek,
• udaremnił lub utrudniał przeprowadzenie kontroli,
• nie prowadził dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
• nie dopełnił obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie,
• nie dopełnił obowiązku przekazywania dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym poprzez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego z aktualnego programu informatycznego lub w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnianego przez ZUS.
WAŻNE
ZUS ma prawo z urzędu korygować i wprowadzać dane bezpośrednio na koncie płatnika składek.
WAŻNE
Takie same obowiązki ciążą na płatniku składek, który rozlicza je za osoby objęte wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym.
 
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama