reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Obowiązki przedsiębiorcy, który zatrudnia pracowników

Pracodawca powinien w ciągu 30 dni od rozpoczęcia działalności zawiadomić inspektora pracy i państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Natomiast w ciągu 7 dni od momentu zatrudnienia pracownika ma obowiązek zgłosić go do ubezpieczeń społecznych, zaś w ciągu 7 dni od daty zatrudnienia pierwszego pracownika zgłasza siebie jako płatnika składek.

Zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS
 
Przedsiębiorca, który w swojej firmie zatrudnia pracowników zleceniobiorców, ma obowiązek zgłosić ich do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od dnia ich zatrudnienia. Taki sam obowiązek ciąży na nim w stosunku do członków rodziny, którzy pomagają mu w prowadzeniu firmy jako osoby współpracujące. Jeżeli zaś zleceniobiorcę zgłasza tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, to wówczas wypełnia formularz ZUS ZZA.
Pracowników zleceniobiorców oraz osoby współpracujące przedsiębiorca zgłasza do ubezpieczeń społecznych i do ubezpieczenia zdrowotnego wypełniając formularz ZUS ZUA. Do tych ubezpieczeń zgłasza również siebie.
Natomiast w ciągu 7 dni od dnia zatrudnienia pierwszego pracownika lub powstania stosunku prawnego, który uzasadnia objęcie ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi pierwszej osoby, przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić do ZUS siebie jako płatnika składek. Jeżeli przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenie społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne wyłącznie za siebie lub za siebie oraz za osoby współpracujące, to wówczas w charakterze płatnika składek zgłasza się do ZUS w ciągu 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną, zgłasza siebie jako płatnika składek na formularzu ZUS ZFA. Gdyby zaś po pewnym czasie musiał dokonać zmiany swoich danych identyfikacyjnych jako płatnika składek, to wówczas powinien dokonać tego na formularzu ZUS ZIPA. Powinien to zrobić w ciągu 14 dni od momentu, w którym te zmiany nastąpiły, albo ZUS zawiadomił go o stwierdzonych nieprawidłowościach, bądź też sam stwierdził, że wystąpiły pewne nieprawidłowości.
Do zgłoszenia o zmianach NIP, REGON, nazwy skróconej płatnika, nazwiska, pierwszego imienia i daty urodzenia, przedsiębiorca powinien dołączyć kopię decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP i zaświadczenie z urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON.
Natomiast obowiązku wyrejestrowania z ZUS płatnika składek przedsiębiorca dopełnia na formularzu ZUS ZWPA.
WAŻNE
Po zgłoszeniu się do ZUS jako płatnik składek przedsiębiorcy zostanie założone konto oznaczone numerem identyfikacji podatkowej NIP, który przyznał mu urząd skarbowy.
 
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama