| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca udziela wolnego swoim zatrudnionym

Jak przedsiębiorca udziela wolnego swoim zatrudnionym

Pracownikom przysługują przywileje i uprawnienia zagwarantowane przez kodeks pracy, zaś jeśli chodzi o pozostałych zatrudnionych, przedsiębiorcy mają szersze pole manewru. Najczęściej zleceniobiorcom, wykonawcom dzieła i menedżerom na kontraktach mogą zaproponować umowę na własnych warunkach, również gdy chodzi o prawo do czasu wolnego.

Powszedni odpoczynek
 
W każdej dobie pracodawca musi zapewnić pracownikowi prawo do nieprzerwanego odpoczynku. Wynosi on 11 godzin. Powinien też zapewnić zatrudnionym minimalny odpoczynek tygodniowy, wynoszący co najmniej 35 godzin.
 
Wolne dla zleceniobiorcy, wykonawcy i menedżera
 
Prócz pracowników przedsiębiorcy zatrudniają przeważnie również zleceniobiorców, wykonawców na podstawie umowy o dzieło oraz menedżerów na kontraktach. Pracodawca zawiera z nimi umowy: zlecenia, o dzieło lub kontrakt menedżerski. Osób tych nie dotyczą przepisy prawa pracy i dlatego automatycznie nie mogą domagać się prawa do urlopu, urlopu wychowawczego, wolnych niedziel i świąt, zwolnienia na załatwienie ważnych spraw osobistych, rodzinnych i urzędowych oraz na opiekę nad dzieckiem w wieku do 14 lat.
Natomiast trzeba pamiętać, że negocjując warunki umowy albo kontraktu, osoba, którą przedsiębiorca chce zatrudnić, może starać się wymóc, by pracodawcy zapewnił jej te przywileje. Co więcej, nawet sam pracodawca, by zachęcić konkretną osobę do zawarcia umowy, może zaproponować dodatkowe bonusy – np. urlop w wymiarze większym niż przewiduje kodeks pracy.
Wykonawca, który zawiera z przedsiębiorcą umowę o dzieło, zobowiązuje się do wykonania oznaczonej rzeczy (osiągnięcia określonego efektu). Przedsiębiorcę interesuje tylko rezultat, nie wnika w to, kiedy dzieło będzie wykonywane. Zobowiązuje się jedynie do zapłaty wynagrodzenia. Przez umowę zlecenia natomiast zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania określonych czynności dla dającego zlecenie, za co otrzyma wynagrodzenie. Przedsiębiorca rozlicza więc zleceniobiorcę jedynie z wykonania czynności, a nie z tego, kiedy je wykonuje.
Kontrakt menedżerski jest z kolei umową nienazwaną, w której menedżer zobowiązuje się do zarządzania firmą. Rozliczany jest z efektów tej działalności, np. z tego, czy firma zwiększyła zysk.
 
Urlop dla wszystkich
 
Warto mieć świadomość, że coraz częściej przedsiębiorcy zatrudniający większość swoich ludzi na podstawie umów cywilnych zapewniają im (zleceniobiorcom, wykonawcom i menedżerom) prawo do urlopu. Wolą to jednak robić ustnie, niż wpisywać takie prawo do umowy. Chodzi o to, by żadnej z tych umów nie upodobnić do umowy o pracę i nie przyznać zatrudnionym uprawnień pracowniczych.
 
 


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
 

Gazeta Prawna Nr 123/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-06-27

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK