| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca udziela wolnego swoim zatrudnionym

Jak przedsiębiorca udziela wolnego swoim zatrudnionym

Pracownikom przysługują przywileje i uprawnienia zagwarantowane przez kodeks pracy, zaś jeśli chodzi o pozostałych zatrudnionych, przedsiębiorcy mają szersze pole manewru. Najczęściej zleceniobiorcom, wykonawcom dzieła i menedżerom na kontraktach mogą zaproponować umowę na własnych warunkach, również gdy chodzi o prawo do czasu wolnego.

Urlop wychowawczy
 
Prawo do urlopu wychowawczego mają tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Z urlopu mogą skorzystać zarówno rodzice, jak i opiekunowie. Pracodawca powinien na wniosek pracownika udzielić mu urlopu wychowawczego w wymiarze do 3 lat. Ma taki obowiązek nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko czwartego roku życia. Pracownik może wykorzystać urlop wychowawczy w częściach (najwyżej w czterech).
Jeżeli zaś dziecko jest niepełnosprawne, to matka albo ojciec mogą wykorzystać dodatkowo (z tytułu urlopu wychowawczego) trzy lata – aż do ukończenia przez dziecko 18 lat. Z tego tzw. dodatkowego urlopu wychowawczego rodzice mogą korzystać bez względu na to, czy przebywali na urlopie wychowawczym, zanim dziecko ukończyło 4 lata. Pracownik, który już korzysta z urlopu wychowawczego, może zrezygnować z wykorzystywania dalszej jego części. Na jednak to, by mógł to zrobić w każdym czasie, potrzebna jest zgoda pracodawcy. Warto jednak pamiętać, że pracownikowi wolno nie starać się o zgodę pracodawcy i zawiadomić go o rezygnacji z dalszego przebywania na urlopie wychowawczym. Musi to jednak nastąpić najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy przez pracownika.
Pracodawca ma następujące prawa i obowiązki w związku z urlopem wychowawczym pracownika:
• nie może odmówić udzielenia urlopu, jeśli pracownik zachowa wszystkie wymagania związane z wnioskiem;
• musi zgodzić się na wcześniejszy powrót z urlopu wychowawczego, jeśli pracownik zachował wszystkie wymogi przy rezygnacji z dalszej części urlopu;
WAŻNE
Urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
• od złożenia przez pracownika wniosku o urlop wychowawczy do zakończenia tego urlopu nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę;
• zwolnić pracownika może jedynie w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy oraz wtedy, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika;
• ma prawo zwolnić pracownika po upływie okresu wypowiedzenia nawet wówczas, gdy ten w okresie wypowiedzenia złoży wniosek o urlop wychowawczy.
Na pracodawcy ciążą następujące obowiązki w stosunku do pracownika powracającego po urlopie wychowawczym:
• musi dopuścić go do pracy na dotychczasowym stanowisku albo na równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu, bądź na innym, odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym;
• musi płacić mu wynagrodzenie nie niższe od tego, które przysługiwałoby mu w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem wychowawczym;
• okres urlopu wychowawczego wlicza mu do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
WAŻNE
Pracownik zatrudniony w niedzielę ma prawo do wolnej od pracy niedzieli, co najmniej raz na cztery tygodnie.
 
W niedziele i święta
 
Pracownik ma prawo do dni wolnych od pracy. Są to niedziele i święta oraz dodatkowy – raz w tygodniu – dzień wolny od pracy. Najczęściej jest to tzw. wolna sobota.
Pracodawca ma prawo ustanowić w firmie inny dodatkowy wolny dzień od pracy niż sobotę. Co więcej, może ten dodatkowy dzień wyznaczyć tak, że dla poszczególnych grup pracowników będzie przypadał w różne dni tygodnia.
Jeśli jednak pracownik będzie wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy (jakikolwiek by on nie był), pracodawca powinien dać mu w zamian inny dzień wolny w uzgodnionym terminie.
Praca w niedziele i święta jest dozwolona wyłącznie w przypadkach wyszczególnionych w art. 15110 kodeksu pracy. Jest to praca wykonywana między godziną 6 w niedziele lub święto, a 6 następnego dnia. Pracodawca ma jednak prawo ustalić inne godziny.
Jeśli pracownik jest zatrudniony w niedziele, to pracodawca ma obowiązek zapewnić mu inny dzień wolny w zamian za to w ciągu 6 dni kalendarzowych, które poprzedzają tę niedzielę lub następują po niej. A jeśli to nie jest możliwe, to musi mu dać wolny dzień do końca okresu rozliczeniowego. Gdyby i to nie było możliwe, pracownik powinien za każdą godzinę pracy w niedziele otrzymać dodatek do wynagrodzenia. Wszystkie te uprawnienia przysługujące pracownikowi w związku z pracą w niedziele nie dotyczą zatrudnionego w systemie pracy weekendowej.
Co się zaś tyczy pracy w święto, to pracownik powinien otrzymać wolny dzień do końca okresu rozliczeniowego. Gdyby to jednak nie było możliwe, to pracodawca musi mu dać dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto.
Jeżeli święto przypada w niedzielę, a pracownik świadczył wtedy pracę, to pracodawca rozlicza się z nim na takich samych zasadach, jak w sytuacji, gdyby tę pracę wykonywał w niedzielę.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK