| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca udziela wolnego swoim zatrudnionym

Jak przedsiębiorca udziela wolnego swoim zatrudnionym

Pracownikom przysługują przywileje i uprawnienia zagwarantowane przez kodeks pracy, zaś jeśli chodzi o pozostałych zatrudnionych, przedsiębiorcy mają szersze pole manewru. Najczęściej zleceniobiorcom, wykonawcom dzieła i menedżerom na kontraktach mogą zaproponować umowę na własnych warunkach, również gdy chodzi o prawo do czasu wolnego.

Udzielanie urlopu
 
Prawo do pierwszego urlopu pracownik nabywa już po przepracowaniu miesiąca w pierwszym roku kalendarzowym, w którym rozpoczął pracę. Może wykorzystać go w wymiarze 1/12 urlopu, jaki należał się mu będzie po przepracowaniu roku. W tym roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, za każdy przepracowany miesiąc ma prawo do urlopu w wymiarze 1/12 urlopu, który będzie mu się należał po roku. Skoro po przepracowaniu roku nabyłby prawo do 20 dni, to 1/12 wynosi 1,66 dnia. W roku, w którym rozpoczął pracę, należnego urlopu za każdy przepracowany miesiąc nie zaokrągla się w górę do pełnych dwóch dni.
Najczęściej jednak w takich przypadkach pracodawcy udzielają pracownikowi pełnych dwóch dni urlopu. Jeżeli natomiast w pierwszym roku zatrudnienia pracownik przepracuje kilka miesięcy, to pracodawca sumuje należne dni urlopu. Na przykład pracownikowi, który w pierwszym roku zatrudnienia przepracował 3 miesiące, pracodawca powinien udzielić 4,98 dnia urlopu. Utarła się praktyka, że w takim przypadku pracodawca zaokrągla ten wymiar do pełnego dnia i pracownik korzysta z pełnych 5 dni urlopu.
W kolejnym roku zatrudnienia pracodawca udziela pracownikowi urlopu również w wymiarze 1/12 miesięcznie urlopu należnego za cały rok, ale wówczas ma już obowiązek zaokrąglić obliczony urlop do pełnego dnia. Przy wymiarze 20 dni urlopu, za każdy przepracowany miesiąc pracownik nabędzie prawo do 1,66 dnia urlopu, ale pracodawca musi udzielić mu 2 dni. Ale nawet przy tych zaokrągleniach urlop w roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru, który należy się pracownikowi zgodnie z przepisem mówiącym o sumowaniu okresów nauki i pracy.
Pracodawca udziela pracownikowi urlopu w dni, które są dla zatrudnionego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Urlop udzielany jest w godzinach i przyjmuje się, że jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom. Dlatego udzielając urlopu, pracodawca bierze pod uwagę wymiar godzinowy, odpowiadający dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Jeśli pracownik w poszczególne dni zgodnie z obowiązującym go czasem pracy powinien pracować więcej niż 8 godzin, to może się zdarzyć, że przebywając na urlopie przez 3 dni, wykorzysta faktycznie cztery dni urlopu.
Udzielając urlopu, pracodawca musi zwrócić uwagę na właściwe wyliczenie go, szczególnie gdy pracownik jest zatrudniony u niego tylko przez część roku kalendarzowego. Przysługuje mu wówczas urlop proporcjonalny do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, albo w roku, gdy nawiązał stosunek pracy. Za każdy przepracowany miesiąc w tej firmie pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 1/12 z 20 lub 26 dni, w zależności od tego, do jakiego wymiaru urlopu ma prawo.
Obliczając wymiar urlopu proporcjonalnego, pracodawca każdy niepełny dzień urlopu zaokrągla do pełnego dnia. Jeśli jednak pracownik zatrudnił się w ciągu roku kalendarzowego w kolejnej firmie i w każdej korzystał z urlopu proporcjonalnego, wówczas kolejny pracodawca powinien zwrócić uwagę na to, ile dni urlopu pracownik już wykorzystał. Przez zaokrąglenia stosowane przy udzielaniu pracownikowi urlopu proporcjonalnego nie może dojść do tego, że pracownik otrzyma urlop w wymiarze przekraczającym urlop, który mu się należy. Jeśli więc pracownik zdążył w ciągu roku przed ustaniem zatrudnienia w poprzedniej firmie wykorzystać urlop w wymiarze wyższym niż należny, wówczas kolejny pracodawca powinien mu udzielić urlopu w wymiarze odpowiednio niższym.
Do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 i 26 dni roboczych mają prawo tylko pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownikowi zatrudnionemu w mniejszym wymiarze czasu pracy pracodawca udziela urlopu w wymiarze proporcjonalnym do części etatu, na której jest zatrudniony.
Rozliczenie uprawnień urlopowych może doprowadzić do tego, że pracownikowi przypadłby niepełny dzień urlopu. Wówczas pracodawca zaokrągla go w górę do pełnego dnia. Takie zaokrąglenie będzie miało miejsce np. wobec zatrudnionego na 3/4 etatu. Miałby on prawo odpowiednio do 15 dni (3/4 z 20 dni) lub do 19 i pół dnia urlopu (3/4 z 26 dni). W tym ostatnim wypadku pracodawca dokonuje zaokrąglenia w górę do pełnego dnia i udziela pracownikowi 20 dni urlopu.
Zdarza się, że pracownik będzie zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy tylko przez część roku. Wtedy wymiar jego urlopu pracodawca ustala proporcjonalnie nie tylko w stosunku do wymiaru czasu pracy, lecz również do liczby przepracowanych w ciągu roku miesięcy.
4 KROKI
Jak przedsiębiorca udziela urlopu
1 Opracowuje plan urlopów w firmie
2 Ustala wymiar urlopu należnego pracownikowi
3 Pracownik składa wniosek o urlop
4 Pracodawca udziela urlopu zgodnie z planem i wnioskiem
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK