| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Jak złożyć skargę do sądu w systemie zamówień publicznych

Trudno o lepszy przykład fasadowej instytucji niż skarga do sądu w systemie zamówień publicznych. Nie rozstrzyga ona bowiem definitywnie sporu, a tym samym nie zapewnia uzyskania zamówienia. Warto jednak wiedzieć, jakie ma ona mimo wszystko zalety, kiedy się jest przedsiębiorcą ubiegającym się czasami o udzielenie zamówienia publicznego.

Jawność rozprawy
 
Postępowanie ze skargi toczy się przy odpowiednim zastosowaniu przepisów o apelacji. Oznacza to, że podstawą wyłączenia jawności rozprawy jest przepis ogólny art. 153 k.p.c. Wydaje się, że jest to norma niewystarczająca do zabezpieczenia uzasadnionych interesów przedsiębiorców w kwestii ochrony ich tajemnic. Art. 153 k.p.c. odwołuje się do tajemnicy państwowej lub służbowej. Wprawdzie sąd na wniosek strony może zarządzić odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych, jeżeli podane przyczyny uzna za uzasadnione, jednak razi ogólność tego stwierdzenia. Może bowiem prowadzić do dowolności ocen sądu. Godny uwagi jest zatem postulat, by ochrona tajemnic przedsiębiorców była jednakowa przed zespołem arbitrów i przed sądem.
 
Zakres rozpoznania
 
Postępowanie przed sądem toczy się przy odpowiednim zastosowaniu przepisów k.p.c. o apelacji. Odpowiednie zastosowanie oznacza, że reguły kodeksowe są wyłączone, jeżeli byłyby sprzeczne z przepisami art. 194-198 p.z.p. Na podstawie art. 368 par. 1, 383 k.p.c. sąd rozpoznaje zatem sprawę w granicach skargi. W trakcie postępowania nie można rozszerzyć żądania ani zgłosić nowych, nieobjętych skargą zarzutów. Problematyczna pozostaje jednak kwestia, czy sąd może unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego.
Przepisy prawa zamówień publicznych nie przewidują wprost możliwości uwzględnienia z urzędu przez sąd okręgowy okoliczności uzasadniających unieważnienie postępowania. Norma tej treści przewidziana jest tylko na rzecz zespołu arbitrów (art. 191 ust. 3 p.z.p.). Nie powinno jednak budzić wątpliwości, że okoliczności uzasadniające unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego uwzględnia z urzędu także sąd. Przeciwne stanowisko byłoby oczywistą niekonsekwencją, ponieważ okoliczności skutkujące unieważnieniem postępowania stanowią zdarzenia, których wystąpienie nie pozwala osiągnąć celu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Powinny więc być eliminowane w jednakowym stopniu w każdym stadium procedury odwoławczej. Mając to na uwadze, SN w uchwale z 27 stycznia 2005 r. (III CZP 78/04) przyjął, że w razie stwierdzenia przez sąd okręgowy okoliczności uzasadniającej unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, uchyla on orzeczenie zespołu arbitrów i unieważnia postanowieniem postępowanie o udzielenie zamówienia.
 
Rodzaje rozstrzygnięć
 
Po rozpoznaniu skargi w trybie przepisów o postępowaniu apelacyjnym w postępowaniu cywilnym sąd okręgowy wyrokiem:
1) oddala skargę, jeżeli uzna ją za bezzasadną,
2) uwzględnia skargę – wówczas zmienia zaskarżone orzeczenie i orzeka co do istoty sprawy,
3) uchyla wyrok zespołu arbitrów i
a) odrzuca odwołanie – jeżeli dostrzeże podstawy do odrzucenia odwołania określone w art. 187 ust. 4 p.z.p., które nie zostały dostrzeżone przez zespół arbitrów,
b) umarza postępowanie – jeżeli zachodziły podstawy do tego pominięte przez arbitrów (np. w trakcie postępowania odwoławczego wykonawca cofnął odwołanie).
Uzasadnienie orzeczenia
Sąd z urzędu uzasadnia wyrok oraz postanowienie kończące postępowanie w sprawie. Gdy jednak skargę oddala, uzasadnienie sporządza się tylko wtedy, kiedy strona zażąda doręczenia jej wyroku z uzasadnieniem.
 

Jacek Ignaczewski
 

Gazeta Prawna Nr 118/2006 [Dodatek: Firma i Klient]
z dnia 2006-06-20

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK