| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Gdy protest nie pomógł, złóż odwołanie

Gdy protest nie pomógł, złóż odwołanie

Ubiegający się o zamówienie publiczne warte ponad 60 tys. euro powinni się odwoływać, jeżeli zamawiający oddalił lub odrzucił ich protest. Jest to bowiem jeden ze środków ochrony prawnej pozwalających kontrolować przepływ publicznych pieniędzy między ich dysponentami a przedsiębiorcami.

Rodzaje rozstrzygnięć
 
Orzeczenie kończące postępowanie w sprawie przed zespołem arbitrów ma dwojakiego rodzaju postać, zależną od rodzaju rozstrzygnięcia. W sprawach incydentalnych i formalnych zespół rozstrzyga postanowieniem. Do tej grupy spraw należą rozstrzygnięcia co do wniosku cofającego odwołanie (może to nastąpić do czasu zamknięcia rozprawy). W razie cofnięcia odwołania zespół arbitrów postanowieniem orzeka o umorzeniu postępowania. Ponieważ prawo zamówień publicznych reguluje problematykę związaną z cofaniem odwołania, to nie mają do niego zastosowania przepisy ogólne kodeksu postępowania cywilnego poświęcone tej materii. Przede wszystkim umorzenie postępowania w omawianym przypadku nie zależy od zgody drugiej strony postępowania odwoławczego.
Wprawdzie zespół arbitrów o okolicznościach skutkujących odrzuceniem odwołania powinien orzekać na posiedzeniu poprzedzającym rozprawę, to jednak dostrzeżenie ich dopiero na rozprawie nie wyłącza, a wręcz czyni koniecznym rozstrzygnięcie kwestii formalnej na rozprawie. Zmiana charakteru posiedzenia zespołu arbitrów nie wpływa zatem na zmianę postaci orzeczenia. W konsekwencji odrzucenie odwołania na rozprawie następuje także w formie postanowienia.
Wyrok w postępowaniu odwoławczym jest zastrzeżony dla rozstrzygnięć co do istoty sprawy, a więc mówiących, czy decyzja zamawiającego przedmiocie rozstrzygnięcia protestu była uzasadniona, czy też nie.
Wyrokiem zespół arbitrów rozstrzyga o oddaleniu odwołania lub o jego uwzględnieniu. Uwzględniając odwołanie zespół arbitrów może:
1) nakazać dokonanie lub powtórzenie czynności zamawiającego albo
2) unieważnić czynność zamawiającego.
 
Treść orzeczenia
 
Zarówno wyrok, jak i postanowienie zespołu arbitrów zawierają:
1) miejsce i datę wydania,
2) oznaczenie arbitrów i uczestników postępowania,
3) rozstrzygnięcie o żądaniach odwołującego się albo odwołujących się i o kosztach postępowania,
4) uzasadnienie,
5) pouczenie o możliwości zaskarżenia orzeczenia,
6) podpisy wszystkich arbitrów.
WAŻNE
Odpisy orzeczeń wykonawcy, który przystąpił do postępowania odwoławczego, są doręczane na jego pisemny wniosek.
 
Doręczenie orzeczenia
 
Odpisy wyroku lub postanowień kończących postępowanie odwoławcze wraz z uzasadnieniem przekazuje się niezwłocznie stronom lub ich pełnomocnikom. Jednakże w postępowaniu, w którym wartość zamówienia dla robót budowlanych jest równa lub wyższa niż 20 000 000 euro, a dla dostaw i usług 10 000 000 euro, orzeczenie podlega doręczeniu już w dniu jego ogłoszenia (jeżeli strona obecna podczas ogłoszenia złoży stosowny wniosek).
 

Jacek Ignaczewski

Gazeta Prawna Nr 114/2006 [Dodatek: Firma i Klient] z dnia 2006-06-13
 
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK